Aktualności

30 października 2019

Żądamy ujawnienia majątku Mariana Banasia! [video]

Składamy dziś do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie wniosek o upublicznienie danych dotyczących zapłaconych przez Mariana Banasia podatków. Informacje o całokształcie rozliczeń podatkowych prezesa NIK mogą dać nam odpowiedź na pytania dotyczące legalności majątku Mariana Banasia

– mówiły na konferencji prasowej Izabela Leszczyna i Paulina Hennig-Kloska.

Uznałam, że to właśnie podatki mogą doprowadzić nas do prawdy na temat dochodów i majątku pana Mariana Banasia. Informacja o całokształcie rozliczeń podatkowych prezesa NIK może dać nam odpowiedź na dwa kluczowe pytania: czy majątek, który widnieje w oświadczeniu prezesa Banasia został pozyskany w sposób legalny, pochodzi z legalnych źródeł wypracowanych przez prezesa NIK, oraz czy dochody ujawniane w tych o świadczeniach nie były zaniżone

– mówiła Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Jak poinformowała wniosek do szefa krakowskiej skarbówki dotyczy pięciu grup podatków: podatku dochodowego, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadku i darowizn, od nieruchomości oraz od dochodów kapitałowych.

Paulina Hennig-Kloska przyznała, że są to informacje objęte tajemnicą skarbową, ale – jak zauważyła – może ją zdjąć m.in. szef KAS, ze względu na „ważny interes publiczny” oraz na „konieczność urzeczywistnienia prawa obywateli do rzetelnego informowania na temat działań organów podatkowych i jawności życia publicznego”.

Marian Banaś dziś oświadczył, że z jego majątkiem i zeznaniami jest wszystko w porządku.

Według Izabeli Leszczyny na podstawie informacji, które szef NIK przekazał telewizji publicznej, a także po analizie jego oświadczeń majątkowych, Banaś „mógł dopuścić się przestępstwa skarbowego, które jest opisane w artykule 56 Kodeksu karnego skarbowego”. Według niej, wątpliwości może rozwiać upublicznienie raportu CBA o oświadczeniach majątkowych Banasia i jednoczesne zdjęcie z tajemnicy skarbowej jego zeznań podatkowych i relacji z fiskusem. „To po prostu wszystkim obywatelom się należy, taka jawność w życiu publicznym i przejrzystość jest konieczna” – zaznaczyła posłanka.

Jak dodała, jeśli wezwanie do szefa IAS w Krakowie będzie nieskuteczne, do prokuratury zostanie skierowany wniosek “o postępowanie przeciwko naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Krakowie, który dopuścił się zaniechania czynności, jakie powinien był w stosunku do Mariana Banasia wykonać”.

Zdaniem Leszczyny, Banaś „zniszczył w Polsce kontrolę skarbową, zniszczył Urzędy Kontroli Skarbowej, które były centralne i niezależne od wpływów lokalnych”. Pytana, czy według niej są osoby bądź instytucje, które mogą bać się wpływów albo wiedzy obecnego szefa NIK, który ma dostęp do wielu tajemnic, Leszczyna odparła: „moim zdaniem Mariana Banasia może się obawiać przede wszystkim państwo polskie”.

Przez kilka lat Marian Banaś powinien być poddawany procedurze choćby certyfikacji, czyli sprawdzenia, czy może dostać poświadczenie bezpieczeństwa. To jest sprawdzane przez ABW. Żeby być podsekretarzem stanu, szefem KAS, ministrem finansów, szefem NIK, to powinien za każdym razem przechodzić tę samą procedurę, czyli otrzymywać poświadczenie bezpieczeństwa, które po jakimś czasie traci ważność

– zauważyła Izabela Leszczyna.

Może to oznaczać według niej, że ABW “albo współpracuje z Banasiem i ukrywa przed opinią publiczną jego związki ze światem przestępczym i jego +nieścisłości+ w rozliczeniach z fiskusem, albo w ogóle służby nie funkcjonują”.

W ocenie Leszczyny, „prawdopodobnie Banasia obawia się prezes PiS Jarosław Kaczyński”. „Bo gdyby się go nie obawiał, to miałby narzędzia, żeby zmusić Banasia do złożenia dymisji” – stwierdziła. Jak dodała, Banaś „pewnie chce przez najbliższe 6 lat, z parasolem PiS-u nad swoją głową, kontrolować życie publiczne w Polsce”.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

3 czerwca 2020

Wybory prezydenckie 28 czerwca

W Dzienniku Ustaw opublikowano zarządzenie marszałkini Sejmu w sprawie wyborów prezydenckich….

Czytaj dalej
1 czerwca 2020

Niespełnione obietnice PiS i prezydenta Dudy

Jestem przekonana, że nie będzie miał szansy na zrealizowanie tej obietnicy,…

Czytaj dalej
25 maja 2020

Rząd PiS pozostawił nas boso na ostrą zimę

Jest coraz większe prawdopodobieństwo, że konstytucyjny poziom zadłużenia, czyli 60. procent…

Czytaj dalej
8 maja 2020

Oskarżam rząd PiS!

75 tys. firm zawiesiło swoją działalność. Wiele z nich prawdopodobnie upadnie….

Czytaj dalej
30 kwietnia 2020

Pakt z diabłem, aby odsunąć PiS od władzy

Premier Jarosław Gowin na pewno nie jest bohaterem mojej bajki, ale…

Czytaj dalej