14 września 2020

Skutki pięciu lat rządów PiS cz. 2. – Luka VAT

Targowisko próżności, rosnąca luka VAT, rekordowy deficyt i dług publiczny, czyli skutki pięciu lat rządów PiS.

Pierwsze lata rządów PiS-u były czasem spijania śmietanki po naszych ośmiu latach odpowiedzialnej, oszczędnej, a przede wszystkim prorozwojowej i inwestycyjnej polityki. Widać to nawet na przykładzie luki VAT. To, że propagandowe bzdury o szalejących mafiach były tylko pisowskim kłamstwem, to jedno. To, że luka jest procykliczna i rośnie zawsze, gdy nadchodzi spowolnienie w gospodarce lub kryzys, to drugie. Ale jest też trzeci powód, dla którego zmniejszająca się w ostatnich kilku latach luka VAT prawie nie uległa obniżeniu w 2019 r., a wyskoczy powyżej średniej unijnej w 2020 r. To demontaż kontroli skarbowej przeprowadzony przez kryształowego Mariana Banasia.

Otóż sukcesy w uszczelnianiu poboru VAT to efekty „rozkręconych” przez nas działań w 2014 i 2015 roku (pisałam o tym wielokrotnie) oraz zmian w prawie karnym, wprowadzonych przez PiS, częściowo także przygotowanych przez nas i w zdecydowanej większości popartych przez klub parlamentarny PO. Niestety obie te przyczyny wyczerpały swój potencjał, a na horyzoncie nie tylko nie pojawiło się nic nowego, ale zaczęliśmy doświadczać negatywnych skutków zniszczenia kontroli skarbowej. Zmiany w kodeksie karnym oraz jednolity plik kontrolny odstraszyły amatorów, okazjonalnych poszukiwaczy zysków i wystawców pustych faktur. Doświadczeni kontrolerzy skarbowi, odsunięci przez Banasia od wykonywania swoich zadań, mówią, że w grze zostali zawodowcy, którzy zobaczyli, że nie ma służb zdolnych wykryć rzeczywistych organizatorów, nie ma skutecznego aparatu egzekwowania prawa, jest tylko propaganda. Efekt mrożący wprowadzonych zmian i groźnych min Ministrów Ziobry i Banasia był krótkotrwały, a wypracowane w naszych czasach mechanizmy walki z przestępczością zorganizowaną w skarbówce, CBŚP i prokuraturze zdemontowane. Co więcej, oszuści zobaczyli, że lepkie ręce, skore do korupcji, mają najwyżsi urzędnicy w MF, a także w paru innych ministerstwach, więc tym bardziej robią swoje. Zorganizowana przestępczość ma się coraz lepiej, bo nie pokona się jej propagandą. Wyniki kontroli skarbowych będą coraz gorsze, bo skończyła się jazda na gapę Krajowej Administracji Skarbowej, tzn. efekty rozpracowanych i rozpoczętych przez urzędy kontroli skarbowej (tzn. przed PiS-em i Banasiem) spraw i kontroli nie będą dłużej poprawiały statystyk „walki z mafiami”.

Luka w VAT w Polsce w 2020 r. może wzrosnąć o ok. 4,9 pkt proc. w stosunku do 2019 r., czyli do 14,5 proc. wartości teoretycznych zobowiązań. Tak mówią prognozy opublikowane w najnowszym raporcie CASE. To znaczy, że Morawiecki, Szydło, Ziobro, Banaś i dzielny wykonawca propagandowej szopki poseł Horała powinni zjeść swoje języki.

Powrót