Aktualności

8 listopada 2017

Raporty KNF, czyli skąd wiadomo, że w sektorze SKOK jest źle

Pan Rafał Matusiak kilka dni temu zamieścił artykuł w Gazecie Bankowej finansowanej przez SKOK-i, w którym nawołuje: „Skończmy z kampanią fałszywych oszczerstw rzucanych przeciwko SKOK-om”. Zdenerwowanie pana Matusiaka jest zrozumiałe, bo od kilku lat chce zostać Prezesem Kasy Krajowej, a Komisja Nadzoru Finansowego się nie zgadza, co więcej decyzję KNF podtrzymał także sąd, do którego odwołała się Kasa Krajowa. Brak zgody KNF uzasadnia tym, że Matusiak ponosi odpowiedzialność za nieprawidłowości w działaniu Kasy Krajowej (a tym samym całego sektora SKOK).

I chociaż Matusiak jak mantrę powtarza propagandowe kłamstwa Kaczyńskiego i Biereckiego o patriotycznej misji SKOK-ów niszczonych przez poprzedni układ polityczny, to apel o zaniechanie „kampanii fałszywych oszczerstw” powinien skierować do Komisji Nadzoru Finansowego, zarządzanej przez pisowskiego nominata – Marka Chrzanowskiego. Dziennikarskie publikacje o sytuacji w sektorze SKOK, ścigane przez Ziobrę, nie mówiły bowiem niczego innego niż to, co można wyczytać z Raportów KNF. Chyba że Zbigniew Ziobro wezwie pracowników Komisji Nadzoru Finansowego, żeby przesłuchać ich na okoliczność rozpowszechniania niekorzystnych dla sektora SKOK informacji. A tych jest całkiem sporo.

Zacznijmy od najważniejszego parametru dla instytucji finansowej, która zbiera depozyty, żeby następnie z tych pieniędzy udzielać kredytów, czyli od wypłacalności. Nikt z nas nie chciałby przecież trzymać swoich oszczędności w banku, czy skoku, który jest niewypłacalny? Zgodnie z ustawą ten parametr powinien dla kas wynosić 5% (dla banków 8%). Tymczasem z ostatniego Raportu KNF dowiedzieliśmy się, że dla całego sektora SKOK współczynnik ten wynosi zaledwie 0,35%! Warto by wiedzieć, co to znaczy dla deponentów? A może R. Matusiak wyedukuje nas, bo jak twierdzi „SKOK-i odrodziły się w odpowiedzi na potrzeby krzewienia w Polsce – pożeranej przez niekontrolowaną i drapieżną transformację ustrojową – edukacji ekonomicznej…” Póki co, myślę, że ci, co mieli w skokach więcej niż 100 tys. euro są wyedukowani na całe życie. Szkoda, że uczyli się na własnych błędach!

Czytając dostępne dane trudno nie zapytać też, ile naprawdę wynosi współczynnik wypłacalności największej kasy – Kasy Stefczyka, która oskarżyła dziennikarzy o pomówienia.

Zastanówmy się: zgodnie z opublikowanym sprawozdaniem za 2016 r. suma bilansowa Kasy Stefczyka wyniosła 6,94 mld zł, a aktywa całego sektora to ok. 11,0 mld zł (czyli Kasa Stefczyka stanowi jakieś 63% sektora). Skoro wypłacalność całego sektora (zgodnie z Raportem KNF z połowy 2017 r.) to 0,35%, to jakim cudem Kasa Stefczyka ma wypłacalność na poziomie 3,26%, a tak zeznaje w swoim rocznym sprawozdaniu finansowym? Reszta kas musiałaby mieć wypłacalność głęboko ujemną, czyli być skazana na upadłość? Nie da się inaczej: w pozostałych 37% sektora mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją! W takim razie dlaczego KNF w swoim Raporcie pisze, że małe kasy, z faktyczną więzią, są w dobrej kondycji finansowej?

Chwileczkę, jeśli w miarę dobrze jest w Stefczyku (bo sam tak twierdzi) i dobrze jest w małych kasach, to gdzie jest źle? A jeśli w całym sektorze SKOK jest dobrze, jak mówi Minister Finansów M. Morawiecki, to dlaczego KNF „pomawia” SKOK-i, rozpowszechniając nieprawdziwe informacje i, co może ważniejsze, dlaczego SKOK-i padają jak muchy?

No bo przecież nie jest możliwe, żeby Minister Finansów ukrywał rzeczywistą sytuację w sektorze SKOK! I po co? Przecież nie po to, żeby dostać „Złoty Kompas 2017” od Gazety Bankowej! Tym bardziej, że nagrody Gazety Bankowej nie wróżą dobrze: dwa lata przed upadkiem SKOK Wołomin został uznany przez Gazetę Bankową za najlepszy SKOK w kategorii „najwyższa efektywność”(!). Brzmi jak ponury żart, tym bardziej, gdy uświadomimy sobie, że inny nagrodzony wtedy SKOK to Wielkopolska SKOK, która w lutym tego roku ogłosiła upadłość. Strach pomyśleć, że nagrodę główną otrzymał wtedy… SKOK Stefczyka.

kompas (1)

 

 

 

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

19 lipca 2022

Po pierwsze odsunąć PiS od władzy, czyli jak opanować inflację.

Od kilku tygodni politykom wszystkich partii zadawane jest pytanie, jak zamierzają…

Czytaj dalej
15 czerwca 2022

Obligacje Premiera Morawieckiego, czyli „a dziad wiedział, nie powiedział…”

Od kilku dni wolne media mówią o obligacjach M. Morawieckiego, zadając…

Czytaj dalej
11 maja 2022

„Chcemy aby”, czyli konferencja Premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki w sposób „kompleksowy” przedstawił wczoraj dokładnie to samo, co…

Czytaj dalej
1 maja 2022

Kawa na ławę

Podpisaliśmy kontrakt do 2022 roku dlatego, że rząd PO-PSL w ciągu…

Czytaj dalej
28 kwietnia 2022

Wielokrotnie przestrzegaliśmy PiS

Przed tym, że lato konika polnego kiedyś się skończy przestrzegaliśmy PiS…

Czytaj dalej