Aktualności

20 grudnia 2017

Posiedzenie Gabinetu Cieni

Gabinet Cieni przedyskutował rządowy projekt zmian w ustawie o Służbie Więziennej. Jego celem jest doprowadzenie do powołania szkoły wyższej służby więziennej, na bazie istniejących placówek przygotowujących do pracy funkcjonariuszy.

W opinii Gabinetu forsowany przez ministerstwo sprawiedliwości pomysł jest niezwykle kontrowersyjny, wątpliwy zwłaszcza pod względem finansowym i merytorycznym.

Gabinet Cieni podkreśla, że obecnie funkcjonujący system przygotowywania Służby Więziennej jest wystarczający. Każdego roku wydziały resocjalizacji czołowych polskich uczelni opuszcza wystarczająca liczba absolwentów. Ci zainteresowani pracą w Służbie Więziennej mogą przejść specjalne, roczne kursy przygotowawcze.

Powoływanie nowej uczelni wyższej oznaczałoby dodatkowe koszty. Ich sens jest wątpliwy tym bardziej, że od lat nasila się problem niżu demograficznego – naukę rozpocznie coraz mniej studentów.

W ocenie Gabinetu Cieni, projekt powołania szkoły wyższej dla Służby Więziennej to nic innego jak próba realizacji osobistych ambicji wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który w ten sposób chce po swoim urzędowaniu pozostawić jakiś „pomnik”. Gabinet Cieni podkreśla, że zamiast forsowania takich pomysłów, Ministerstwo Sprawiedliwości powinno więcej uwagi poświęcić patologicznym sytuacjom w systemie penitencjarnym. Mnożą się tragedie (takie jak śmierć osadzonej w warszawskim areszcie, której nie udzielono właściwej pomocy lekarskiej), obiecywany system masowego zatrudniania więźniów do dziś nie został zbudowany.

Na wtorkowym posiedzeniu Gabinet Cieni odnotował także fakt powołania przez premiera Mateusza Morawieckiego nowych sekretarzy i podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wraz z nowymi nominacjami (m.in. dla Marka Suskiego i Beaty Kempy) skład rządu osiągnął rekordowy rozmiar: 120 ministrów, sekretarzy i podsekretarzy stanu. Nigdy po 1990 roku skład osobowy rządu nie był tak rozbudowany i – jak podkreśla Gabinet Cieni – tak kosztowny. Gabinet w najbliższym czasie przeanalizuje koszt takiego bizantyjskiego rozrostu administracji rządowej.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

14 października 2018

Poseł Leszczyna gościem audycji WYBORYwTOKu

W niedzielę, 14 października, poseł Izabela Leszczyna wzięła udział w audycji…

Czytaj dalej
10 października 2018

Poseł Leszczyna ujawnia ogromne nagrody w Izbach Administracji Skarbowej

Po ponad półtoramiesięcznym oczekiwaniu minister finansów odpowiedział wreszcie na interpelacje poseł…

Czytaj dalej
4 października 2018

Platforma Obywatelska przeciwko PPK w obecnej formule

Platforma Obywatelska jest przeciwko projektowi Pracowniczych Planów Kapitałowych w przedstawionej przez…

Czytaj dalej
3 października 2018

Nie ma zagrożenia dla wydatkowania środków UE

Parlamentarzyści i samorządowcy m.in. śląskiego i warmińsko-mazurskiego zapewnili w środę, że…

Czytaj dalej
3 października 2018

Niegospodarność w ZUS?!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych znany jest z tego, że zaległości wobec Funduszu…

Czytaj dalej