Aktualności

22 listopada 2017

Posiedzenie Gabinetu Cieni

21 listopada poseł Izabela Leszczyna uczestniczyła w posiedzeniu Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej.

Gabinet Cieni przedyskutował sytuację po poniedziałkowej decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE, który – na wniosek Komisji Europejskiej – obwarował wykonanie swojego nakazu dotyczącego wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej groźbą kary 100 tysięcy euro dziennie.

Polski rząd ma 15 dni żeby przekonać Trybunał, że wycinkę wstrzymał, inaczej kara zacznie być naliczana od dnia wydania orzeczenia.

W opinii Gabinetu Cieni, to absolutnie bezprecedensowa sytuacja. Po raz pierwszy Trybunał musiał zagrozić krajowi karami finansowymi za odmowę przestrzegania jego wcześniejszych decyzji. Zła wola rządu PiS-u naraziła Polskę nie tylko na nieodwracalne straty wizerunkowe, ale także – po raz pierwszy – na straty finansowe.

Gabinet Cieni przypomniał, że ugrupowania opozycyjne wykorzystały już wszystkie dostępne działania, by wycinkę Puszczy zablokować. Platforma Obywatelska składała w tej sprawie doniesienia do prokuratury, interpelacje, Gabinet Cieni zorganizował w Białowieży specjalne, wyjazdowe posiedzenie.

Gabinet Cieni ponowił swoje poparcie dla organizacji pozarządowych (ekologicznych), które od wielu miesięcy konsekwentnie protestują przeciwko skandalicznym działaniami rządu PiS i które próbowały zatrzymać wycinkę.

Gabinet Cieni wyraził oburzenie brutalnym traktowaniem i nękaniem przedstawicieli organizacji ekologicznych przez władzę. Obowiązkiem parlamentarzystów opozycji jest ich bronić. Takie działania już są podejmowane – członek Gabinetu Cieni poseł Michał Szczerba interweniował w sprawie ekologów, którzy zostali zatrzymani przez policję w trakcie protestu przed warszawską siedzibą dyrekcji Lasów Państwowych. Poseł Szczerba złożył na komisariacie policji osobiste poręczenie za wszystkich zatrzymanych, zażądał też od policji, by umożliwiono zatrzymanym kontakt z adwokatami.

Gabinet Cieni zapowiedział, że w przyszłości będzie sięgał po wszystkie przewidziane prawem środki, by obronić Puszczę Białowieską i zagwarantować bezpieczeństwo organizacjom pozarządowym.

Na wtorkowym posiedzeniu, Gabinet Cieni zajął się projektem nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej oraz propozycjami zmian w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska i ustawy Prawo Ochrony Środowiska w zakresie działania punktów pomiarowych oceny jakości powietrza. W obu przypadkach chodzi przede wszystkim o dostosowanie polskiego prawa do dyrektyw unijnych.

 

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

19 lutego 2020

Poseł Izabela Leszczyna gościem TV Orion

TVP pokazuje świat wirtualny, świat propagandy, który w rzeczywistości nie istnieje….

Czytaj dalej
19 lutego 2020

Prezydent musi być prawdziwy

 Prezydent musi być prawdziwy. To musi być taka osoba, która wie,…

Czytaj dalej
16 lutego 2020

“Śniadanie w Polsat News”

Konwencja powinna nakreślić wizję prezydentury na następne 5 lat. Po konwencji…

Czytaj dalej
14 lutego 2020

Budżet na 2020 r. jest oszustwem [video]

Budżet na 2020 r. jest takim oszustwem, że nie ma nikogo,…

Czytaj dalej
13 lutego 2020

NBP przez najbliższe 2 lata nie powstrzyma inflacji

Prezes Glapiński zapowiedział, że przez najbliższe dwa lata nie wykona żadnego…

Czytaj dalej