Aktualności

26 października 2017

Posiedzenie Gabinetu Cieni

25 października poseł Izabela Leszczyna uczestniczyła w posiedzeniu Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej.

Gabinet Cieni przedstawił projekt systemowej naprawy sytuacji w służbie zdrowia. Zakłada on, że do 2012 roku wydatki na ten cel wzrosną do poziomu 6% PKB. Oznacza to, że przez najbliższe 4 lata na służbę zdrowia państwo wydawałoby dodatkowo ok. 6,7 mld zł rocznie. W ocenie Gabinetu Cieni takie zwiększenie wydatków doprowadziłoby do zlikwidowania kolejek do lekarzy specjalistów oraz pozwoliłoby na podwyższenie płac wszystkim pracownikom sektora.

Gabinet Cieni proponuje, by wdrażanie działań naprawczych rozpocząć już w budżecie na 2018 rok. Jedną z propozycji Gabinetu jest przesunięcie na służbę zdrowia środków przeznaczonych na projekt „strzelnic ministra Macierewicza” (2,6 mld zł).

Gabinet Cieni wezwał wszystkie partie polityczne, przedstawicieli pacjentów, lekarzy, pielęgniarek oraz całej branży medycznej do dyskusji nad przedstawionym projektem. Zdaniem Gabinetu, w sprawie służby zdrowia potrzebne jest ponadpartyjne porozumienie i współpraca.

Gabinet Cieni omówił także zmiany w projekcie budżetu na rok 2018 r. Szczególną uwagę zwrócił na fakt, że podwyżki dla nauczycieli, zapowiedziane przez premier Beatę Szydło na 1 stycznia 2018 r., mają być przesunięte – zgodnie z nowelizacją budżetu na 1 maja 2018 r. Oznacza to, że średnioroczny wzrost wynagrodzenia nauczycieli wyniesie zaledwie 3,33% zamiast 5%.

Gabinet Cieni zajął się również projekt zmiany ustaw regulujących kwestie przechowywania akt pracowniczych oraz ich digitalizacji. Projekt ten wprowadza m.in. możliwości skrócenia okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej i płacowej z 50 do 10 lat. Gabinet Cieni podkreślił, że jest to propozycja nawiązująca do projektu podobnej ustawy z czasów rządu PO-PSL.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

29 marca 2020

Kawa na ławę

Zamiast dzisiaj mówić o ludziach, którym trzeba ratować miejsca pracy, którzy…

Czytaj dalej
15 marca 2020

Zmiana organizacji pracy Biura Poselskiego

ZGODNIE Z ZALECENIEM GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO W ZWIĄZKU Z ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ…

Czytaj dalej
13 marca 2020

Pakiet Bezpieczeństwa [video]

Żeby pracodawcy i pracownicy mogli zadbać o swoje zdrowie, o bezpieczeństwo…

Czytaj dalej
9 marca 2020

#DrożyznaPlus – dlaczego jest tak drogo [Video]

Koronawirus to niejedyny kłopot, który mają Polacy. Kolejny to drożyzna, za…

Czytaj dalej
9 marca 2020

Leszczyna: Dla Kidawy-Błońskiej najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków i podporządkujemy się wszystkim…

Czytaj dalej