Aktualności

11 kwietnia 2019

Poseł Leszczyna pyta o zmianę na stanowisku Prezesa BFG [INTERPELACJA]

Czy Premierowi znany był fakt nieuzyskania przez Pana Mirosława Panka zgody Komisji Nadzoru Finansowego na zajęcie przez niego stanowiska zarządzającego bankiem oraz czy premier wiedział, że  nowy Prezes BFG nie uzyskał absolutorium, w czasie kiedy był w wiceprezesem PZU – pyta w swojej interpelacji skierowanej do Prezesa Rady Ministrów poseł Izabela Leszczyna.

Na początku kwietnia br. opinia publiczna dowiedziała się, że znany głównie z “planu Zdzisława”, ujawnionego przez byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – Marka Ch., który został nagrany w trakcie składania korupcyjnej propozycji jednemu z szefów podmiotów nadzorowanych przez KNF, przestaje pełnić funkcję Prezesa BFG. Jego miejsce zajął Mirosław Panek.

Choć nowy Prezes BFG posiada doświadczenie w pracy w instytucjach zarządzających aktywami na rynku kapitałowym, to jednak na jego karierze zawodowej pojawiły się dwie głębokie rysy –  w czasie gdy kierował państwowym bankiem BGK, nie zdołał uzyskać formalnej zgody KNF na objęcie tego stanowiska przez blisko pół roku, zaś kilka lat wcześniej, w roku 2008 nie otrzymał absolutorium za działalność w roku 2017, gdy był wiceprezesem PZU.

-pisze w interpelacji posłanka.

W tej sprawie ważny jest jeszcze jeden aspekt – wiceminister finansów Leszek Skiba, zastąpił na stanowisku przewodniczącego rady Funduszu wiceministra finansów Piotra Nowaka, który wcześniej został odwołany z Komisji Nadzoru Finansowego (zasiadał w niej jako przedstawiciel ministra finansów), co miało mieć związek z faktem, że dopominał się o informacje o przebiegu realizacji planu naprawczego w SKOK-u Stefczyka.

-kontynuuje autorka interpelacji.

 

W związku z powyższym, w trosce o najwyższą jakość kadry zarządzającej ważnymi instytucjami publicznymi w Polsce, szczególnie tymi, które mają związek z bezpieczeństwem depozytów Polaków i stabilnością systemu finansowego, z czym obecny rząd, jak pokazał przypadek Marka Ch. oraz “planu Zdzisława” ma wyraźny problem, zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:

-kończy swoją interpelację poseł Leszczyna.

Z treścią interpelacji można zapoznać się na stronie Sejmu RP.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

15 kwietnia 2019

Krótka historia reformy z 1999 r. na przykładzie własnym [BLOG]

Od dwunastu lat jestem polityczką (nie znoszę tego wyrazu, ale rozumiem…

Czytaj dalej
12 kwietnia 2019

7 stron wniosku o pieluchomajtki [WYSTĄPIENIE]

W piątkowe (12.04) popołudnie Sejm, przy pustych ławach rządowych, rozpatrzył  informację…

Czytaj dalej
11 kwietnia 2019

Poseł Leszczyna pyta o zmianę na stanowisku Prezesa BFG [INTERPELACJA]

Czy Premierowi znany był fakt nieuzyskania przez Pana Mirosława Panka zgody…

Czytaj dalej
8 kwietnia 2019

Tajemnicze blokady… Czy rząd szuka pieniędzy na obietnice prezesa? [INTERPELACJA]

W ostatnich dniach dotarła do mnie informacja, że decyzją Minister Finansów…

Czytaj dalej
4 kwietnia 2019

Poczta Polska publikuje spot reklamowy. Poseł Leszczyna pyta o koszty “Hollywodzkiej produkcji” [INTERPELACJA]

Poczta Polska postanowiła zareklamować swoje usługi. I pewnie wszystko byłoby w…

Czytaj dalej