Aktualności

11 kwietnia 2019

Poseł Leszczyna pyta o zmianę na stanowisku Prezesa BFG [INTERPELACJA]

Czy Premierowi znany był fakt nieuzyskania przez Pana Mirosława Panka zgody Komisji Nadzoru Finansowego na zajęcie przez niego stanowiska zarządzającego bankiem oraz czy premier wiedział, że  nowy Prezes BFG nie uzyskał absolutorium, w czasie kiedy był w wiceprezesem PZU – pyta w swojej interpelacji skierowanej do Prezesa Rady Ministrów poseł Izabela Leszczyna.

Na początku kwietnia br. opinia publiczna dowiedziała się, że znany głównie z “planu Zdzisława”, ujawnionego przez byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – Marka Ch., który został nagrany w trakcie składania korupcyjnej propozycji jednemu z szefów podmiotów nadzorowanych przez KNF, przestaje pełnić funkcję Prezesa BFG. Jego miejsce zajął Mirosław Panek.

Choć nowy Prezes BFG posiada doświadczenie w pracy w instytucjach zarządzających aktywami na rynku kapitałowym, to jednak na jego karierze zawodowej pojawiły się dwie głębokie rysy –  w czasie gdy kierował państwowym bankiem BGK, nie zdołał uzyskać formalnej zgody KNF na objęcie tego stanowiska przez blisko pół roku, zaś kilka lat wcześniej, w roku 2008 nie otrzymał absolutorium za działalność w roku 2017, gdy był wiceprezesem PZU.

-pisze w interpelacji posłanka.

W tej sprawie ważny jest jeszcze jeden aspekt – wiceminister finansów Leszek Skiba, zastąpił na stanowisku przewodniczącego rady Funduszu wiceministra finansów Piotra Nowaka, który wcześniej został odwołany z Komisji Nadzoru Finansowego (zasiadał w niej jako przedstawiciel ministra finansów), co miało mieć związek z faktem, że dopominał się o informacje o przebiegu realizacji planu naprawczego w SKOK-u Stefczyka.

-kontynuuje autorka interpelacji.

 

W związku z powyższym, w trosce o najwyższą jakość kadry zarządzającej ważnymi instytucjami publicznymi w Polsce, szczególnie tymi, które mają związek z bezpieczeństwem depozytów Polaków i stabilnością systemu finansowego, z czym obecny rząd, jak pokazał przypadek Marka Ch. oraz “planu Zdzisława” ma wyraźny problem, zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:

-kończy swoją interpelację poseł Leszczyna.

Z treścią interpelacji można zapoznać się na stronie Sejmu RP.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

22 maja 2019

INTERPELACJA do MF ws. funkcjonowania spółki Aplikacje Krytyczne

Czy Ministerstwo Finansów przygotowało jakikolwiek dokument analizujący zasadność (w kontekście budżetowej…

Czytaj dalej
21 maja 2019

Co się dzieje w spółce Aplikacje Krytyczne? [BLOG]

Spółka Aplikacje Krytyczne, autorski pomysł Premiera Morawieckiego z czasów, gdy był…

Czytaj dalej
17 maja 2019

Poseł Leszczyna o Pracowniczych Programach Kapitałowych [VIDEO]

Podczas trwającego posiedzenia Sejmu odbyło się Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym…

Czytaj dalej
15 maja 2019

Poseł Leszczyna zadaje niewygodne pytania o aferę GetBack [VIDEO]

15 kwietnia, na wniosek m. in. posłów Platformy Obywatelskiej, zwołano specjalne…

Czytaj dalej
9 maja 2019

Poseł Leszczyna dla Rz: nie mamy ministra finansów! [VIDEO]

Czytaj dalej