Aktualności

11 kwietnia 2019

Poseł Leszczyna pyta o zmianę na stanowisku Prezesa BFG [INTERPELACJA]

Czy Premierowi znany był fakt nieuzyskania przez Pana Mirosława Panka zgody Komisji Nadzoru Finansowego na zajęcie przez niego stanowiska zarządzającego bankiem oraz czy premier wiedział, że  nowy Prezes BFG nie uzyskał absolutorium, w czasie kiedy był w wiceprezesem PZU – pyta w swojej interpelacji skierowanej do Prezesa Rady Ministrów poseł Izabela Leszczyna.

Na początku kwietnia br. opinia publiczna dowiedziała się, że znany głównie z “planu Zdzisława”, ujawnionego przez byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – Marka Ch., który został nagrany w trakcie składania korupcyjnej propozycji jednemu z szefów podmiotów nadzorowanych przez KNF, przestaje pełnić funkcję Prezesa BFG. Jego miejsce zajął Mirosław Panek.

Choć nowy Prezes BFG posiada doświadczenie w pracy w instytucjach zarządzających aktywami na rynku kapitałowym, to jednak na jego karierze zawodowej pojawiły się dwie głębokie rysy –  w czasie gdy kierował państwowym bankiem BGK, nie zdołał uzyskać formalnej zgody KNF na objęcie tego stanowiska przez blisko pół roku, zaś kilka lat wcześniej, w roku 2008 nie otrzymał absolutorium za działalność w roku 2017, gdy był wiceprezesem PZU.

-pisze w interpelacji posłanka.

W tej sprawie ważny jest jeszcze jeden aspekt – wiceminister finansów Leszek Skiba, zastąpił na stanowisku przewodniczącego rady Funduszu wiceministra finansów Piotra Nowaka, który wcześniej został odwołany z Komisji Nadzoru Finansowego (zasiadał w niej jako przedstawiciel ministra finansów), co miało mieć związek z faktem, że dopominał się o informacje o przebiegu realizacji planu naprawczego w SKOK-u Stefczyka.

-kontynuuje autorka interpelacji.

 

W związku z powyższym, w trosce o najwyższą jakość kadry zarządzającej ważnymi instytucjami publicznymi w Polsce, szczególnie tymi, które mają związek z bezpieczeństwem depozytów Polaków i stabilnością systemu finansowego, z czym obecny rząd, jak pokazał przypadek Marka Ch. oraz “planu Zdzisława” ma wyraźny problem, zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:

-kończy swoją interpelację poseł Leszczyna.

Z treścią interpelacji można zapoznać się na stronie Sejmu RP.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

16 stycznia 2020

“Nowatorskie algorytmy”, których nikt nie widział, czyli degrengolada w resorcie finansów

O tym, że Krajowa Administracja Skarbowa, wprowadzona przez PiS-owskiego “bohatera walki…

Czytaj dalej
13 stycznia 2020

Deficyt prawdy, czyli bajka o zrównoważonym budżecie [blog]

Wydaje się, że o budżecie na 2020 rok powiedziano już wszystko,…

Czytaj dalej
12 stycznia 2020

28. FINAŁ WOŚP

To już 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku…

Czytaj dalej
10 stycznia 2020

OFE, czyli jak PiS kradnie nasze oszczędności emerytalne [blog]

Muszę zacząć od historii. W 2014 roku członkowie OFE dowiedzieli się,…

Czytaj dalej
9 stycznia 2020

Debata nad przeniesieniem pieniędzy z OFE na IKE

Oszczędności emerytalne osób, które nie chcą, żeby premier Morawiecki i PiS…

Czytaj dalej