Aktualności

22 stycznia 2013

Polski dyskurs polityczny. Jaki jest?

Na piątej Akademii Obywatelskiej Poseł Izabela Leszczyna gościła dr Katarzynę Kłosińską – językoznawcę oraz prof. Felicjana Byloka – socjologa.

Tym razem temat debaty to: “Polski dyskurs polityczny. Jaki jest?”

Poseł Leszczyna jako moderator debaty postawiła, między innymi, następujące pytania: Czy rzeczywiście jest tak źle z językiem polityków? Czy język polityki jest zbyt agresywny, czy rzeczywiście można nazwać go językiem nienawiści? I w końcu, czy konflikt polityczny nie jest istotą demokracji? A jeśli tak, to może różnice poglądów, artykułowane wyrazistym językiem są normalnością? Kiedy przekraczamy granice dobrego smaku w debacie politycznej?

Doktor K. Kłosińska uważa, że nie można generalizować, bo język debaty politycznej jest różnorodny, bywa zbyt ostry i właśnie ten przebija się poprzez media do opinii publicznej. Wypowiedzi spokojne i merytoryczne nie mają waloru newsa, nie nadają się na żółte paski  ekranów telewizorów.

Profesor Bylok zwrócił uwagę na ostrość wypowiedzi anonimowych użytkowników internetu. To właśnie na forach internetowych mamy do czynienia z eskalacją werbalnej agresji.

Pani doktor odwołała się do swojej książki “Etyczny i pragmatyczny”, w której wyróżniła dwa rodzaje dyskursu, jeden odwołujący się do emocji, do tradycyjnych wartości, takich jak: Bóg, honor, ojczyzna i stawiający je na pierwszym planie działalności politycznej; drugi dyskurs odwołuje się bardziej do rozumu niż serca i za najistotniejsze  w polityce  uznaje działanie na rzecz wolności obywateli i rozwoju gospodarczego kraju.

Dyskusja językoznawcy, socjologa i polityka dotykała także wielu innych zagadnień z zakresu polityki, jej jakości, autorytetów i ich roli w życiu publicznym.

Zapraszamy do wysłuchania debaty

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

23 lipca 2020

Fakty po Faktach

Nie mamy podstaw, żeby mieć zaufanie do panów Kamińskiego i Wąsika,…

Czytaj dalej
23 lipca 2020

Sprawozdanie z wykonania budżetu [VIDEO]

Budżet 2019 roku jest absolutnie dobrym podsumowaniem czteroletniej kadencji rządów PiS,…

Czytaj dalej
23 lipca 2020

Co dalej z PKS CZĘSTOCHOWA?

W kampanii parlamentarnej w 2019 r. PiS obiecał walkę z wykluczeniem…

Czytaj dalej
21 lipca 2020

Pieniądze z UE pod kontrolą

Znaczna część funduszu odbudowy będzie wydatkowana tak, że Rada Unii Europejskiej,…

Czytaj dalej
14 lipca 2020

Wojna w NIK

Komisja Finansów Publicznych dotąd nie otrzymała od Komisji ds. Kontroli Państwowej…

Czytaj dalej