Aktualności

22 stycznia 2013

Polski dyskurs polityczny. Jaki jest?

Na piątej Akademii Obywatelskiej Poseł Izabela Leszczyna gościła dr Katarzynę Kłosińską – językoznawcę oraz prof. Felicjana Byloka – socjologa.

Tym razem temat debaty to: “Polski dyskurs polityczny. Jaki jest?”

Poseł Leszczyna jako moderator debaty postawiła, między innymi, następujące pytania: Czy rzeczywiście jest tak źle z językiem polityków? Czy język polityki jest zbyt agresywny, czy rzeczywiście można nazwać go językiem nienawiści? I w końcu, czy konflikt polityczny nie jest istotą demokracji? A jeśli tak, to może różnice poglądów, artykułowane wyrazistym językiem są normalnością? Kiedy przekraczamy granice dobrego smaku w debacie politycznej?

Doktor K. Kłosińska uważa, że nie można generalizować, bo język debaty politycznej jest różnorodny, bywa zbyt ostry i właśnie ten przebija się poprzez media do opinii publicznej. Wypowiedzi spokojne i merytoryczne nie mają waloru newsa, nie nadają się na żółte paski  ekranów telewizorów.

Profesor Bylok zwrócił uwagę na ostrość wypowiedzi anonimowych użytkowników internetu. To właśnie na forach internetowych mamy do czynienia z eskalacją werbalnej agresji.

Pani doktor odwołała się do swojej książki “Etyczny i pragmatyczny”, w której wyróżniła dwa rodzaje dyskursu, jeden odwołujący się do emocji, do tradycyjnych wartości, takich jak: Bóg, honor, ojczyzna i stawiający je na pierwszym planie działalności politycznej; drugi dyskurs odwołuje się bardziej do rozumu niż serca i za najistotniejsze  w polityce  uznaje działanie na rzecz wolności obywateli i rozwoju gospodarczego kraju.

Dyskusja językoznawcy, socjologa i polityka dotykała także wielu innych zagadnień z zakresu polityki, jej jakości, autorytetów i ich roli w życiu publicznym.

Zapraszamy do wysłuchania debaty

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

16 września 2019

Kolejny dyżur na #ŁaweczkaPoświatowskiej za nami

W ubiegłym tygodniu, z uwagi na złe warunki atmosferyczne, dyżur poselski…

Czytaj dalej
13 września 2019

Q&A Izabeli Leszczyny na Facebooku

13 września Pani Poseł Izabela Leszczyna rozmawiała ze swoimi wyborcami podczas…

Czytaj dalej
13 września 2019

Kłobuck, wbrew zapowiedziom Beaty Szydło, nadal pozbawiony komunikacji publicznej

Izabela Leszczyna, wraz z innymi kandydatami do Sejmu z list Koalicji…

Czytaj dalej
13 września 2019

[BLOG] Płaca minimalna, czyli kij z marchewką PiSu

Chociaż metoda kija i marchewki odeszła do lamusa i współczesna teoria…

Czytaj dalej
11 września 2019

[BLOG] Hat trick Kaczyńskiego, czyli dlaczego PiS przegra wybory

Gdyby Kaczyński choć czasem “haratał w gałę”, wiedziałby, że hat trick…

Czytaj dalej