Aktualności

22 stycznia 2013

Polski dyskurs polityczny. Jaki jest?

Na piątej Akademii Obywatelskiej Poseł Izabela Leszczyna gościła dr Katarzynę Kłosińską – językoznawcę oraz prof. Felicjana Byloka – socjologa.

Tym razem temat debaty to: “Polski dyskurs polityczny. Jaki jest?”

Poseł Leszczyna jako moderator debaty postawiła, między innymi, następujące pytania: Czy rzeczywiście jest tak źle z językiem polityków? Czy język polityki jest zbyt agresywny, czy rzeczywiście można nazwać go językiem nienawiści? I w końcu, czy konflikt polityczny nie jest istotą demokracji? A jeśli tak, to może różnice poglądów, artykułowane wyrazistym językiem są normalnością? Kiedy przekraczamy granice dobrego smaku w debacie politycznej?

Doktor K. Kłosińska uważa, że nie można generalizować, bo język debaty politycznej jest różnorodny, bywa zbyt ostry i właśnie ten przebija się poprzez media do opinii publicznej. Wypowiedzi spokojne i merytoryczne nie mają waloru newsa, nie nadają się na żółte paski  ekranów telewizorów.

Profesor Bylok zwrócił uwagę na ostrość wypowiedzi anonimowych użytkowników internetu. To właśnie na forach internetowych mamy do czynienia z eskalacją werbalnej agresji.

Pani doktor odwołała się do swojej książki “Etyczny i pragmatyczny”, w której wyróżniła dwa rodzaje dyskursu, jeden odwołujący się do emocji, do tradycyjnych wartości, takich jak: Bóg, honor, ojczyzna i stawiający je na pierwszym planie działalności politycznej; drugi dyskurs odwołuje się bardziej do rozumu niż serca i za najistotniejsze  w polityce  uznaje działanie na rzecz wolności obywateli i rozwoju gospodarczego kraju.

Dyskusja językoznawcy, socjologa i polityka dotykała także wielu innych zagadnień z zakresu polityki, jej jakości, autorytetów i ich roli w życiu publicznym.

Zapraszamy do wysłuchania debaty

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

19 lipca 2022

Po pierwsze odsunąć PiS od władzy, czyli jak opanować inflację.

Od kilku tygodni politykom wszystkich partii zadawane jest pytanie, jak zamierzają…

Czytaj dalej
15 czerwca 2022

Obligacje Premiera Morawieckiego, czyli „a dziad wiedział, nie powiedział…”

Od kilku dni wolne media mówią o obligacjach M. Morawieckiego, zadając…

Czytaj dalej
11 maja 2022

„Chcemy aby”, czyli konferencja Premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki w sposób „kompleksowy” przedstawił wczoraj dokładnie to samo, co…

Czytaj dalej
1 maja 2022

Kawa na ławę

Podpisaliśmy kontrakt do 2022 roku dlatego, że rząd PO-PSL w ciągu…

Czytaj dalej
28 kwietnia 2022

Wielokrotnie przestrzegaliśmy PiS

Przed tym, że lato konika polnego kiedyś się skończy przestrzegaliśmy PiS…

Czytaj dalej