Aktualności

22 stycznia 2013

Polski dyskurs polityczny. Jaki jest?

Na piątej Akademii Obywatelskiej Poseł Izabela Leszczyna gościła dr Katarzynę Kłosińską – językoznawcę oraz prof. Felicjana Byloka – socjologa.

Tym razem temat debaty to: “Polski dyskurs polityczny. Jaki jest?”

Poseł Leszczyna jako moderator debaty postawiła, między innymi, następujące pytania: Czy rzeczywiście jest tak źle z językiem polityków? Czy język polityki jest zbyt agresywny, czy rzeczywiście można nazwać go językiem nienawiści? I w końcu, czy konflikt polityczny nie jest istotą demokracji? A jeśli tak, to może różnice poglądów, artykułowane wyrazistym językiem są normalnością? Kiedy przekraczamy granice dobrego smaku w debacie politycznej?

Doktor K. Kłosińska uważa, że nie można generalizować, bo język debaty politycznej jest różnorodny, bywa zbyt ostry i właśnie ten przebija się poprzez media do opinii publicznej. Wypowiedzi spokojne i merytoryczne nie mają waloru newsa, nie nadają się na żółte paski  ekranów telewizorów.

Profesor Bylok zwrócił uwagę na ostrość wypowiedzi anonimowych użytkowników internetu. To właśnie na forach internetowych mamy do czynienia z eskalacją werbalnej agresji.

Pani doktor odwołała się do swojej książki “Etyczny i pragmatyczny”, w której wyróżniła dwa rodzaje dyskursu, jeden odwołujący się do emocji, do tradycyjnych wartości, takich jak: Bóg, honor, ojczyzna i stawiający je na pierwszym planie działalności politycznej; drugi dyskurs odwołuje się bardziej do rozumu niż serca i za najistotniejsze  w polityce  uznaje działanie na rzecz wolności obywateli i rozwoju gospodarczego kraju.

Dyskusja językoznawcy, socjologa i polityka dotykała także wielu innych zagadnień z zakresu polityki, jej jakości, autorytetów i ich roli w życiu publicznym.

Zapraszamy do wysłuchania debaty

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

16 stycznia 2020

“Nowatorskie algorytmy”, których nikt nie widział, czyli degrengolada w resorcie finansów

O tym, że Krajowa Administracja Skarbowa, wprowadzona przez PiS-owskiego “bohatera walki…

Czytaj dalej
13 stycznia 2020

Deficyt prawdy, czyli bajka o zrównoważonym budżecie [blog]

Wydaje się, że o budżecie na 2020 rok powiedziano już wszystko,…

Czytaj dalej
12 stycznia 2020

28. FINAŁ WOŚP

To już 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku…

Czytaj dalej
10 stycznia 2020

OFE, czyli jak PiS kradnie nasze oszczędności emerytalne [blog]

Muszę zacząć od historii. W 2014 roku członkowie OFE dowiedzieli się,…

Czytaj dalej
9 stycznia 2020

Debata nad przeniesieniem pieniędzy z OFE na IKE

Oszczędności emerytalne osób, które nie chcą, żeby premier Morawiecki i PiS…

Czytaj dalej