Aktualności

20 listopada 2018

„Plan Zdzisława”, czyli Resolution wg PiS

Od kilku dni całą przestrzeń publiczną wypełnia dyskusja o aferze w KNF. Oprócz propozycji korupcyjnej złożonej właścicielowi banku przez Przewodniczącego KNF, istotnym wątkiem jest poprawka złożona przez posłów PiS, nazywana „bank za złotówkę”. Rzeczniczka PiS, a w ślad za nią inni posłowie oraz Przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów G. Bierecki twierdzą, że poprawka wynika z prawa UE i jest implementacją dyrektywy. Zdementujmy zatem to kłamstwo.

-rozpoczyna wpis na swoim blogu, poświęcony prostowaniu fałszywych informacji podawanych przez polityków PiS, związanych z poprawkę “bank za złotówkę” lub też “planem Zdzisława”, poseł Izabela Leszczyna.

W dalszej części swojego bloga poseł Leszczyna dokładnie tłumaczy na czym polega “resolution”, na który próbują powoływać się posłowie PiS-u.

Otóż 9 października 2016 roku weszła w życie ustawa, będąca wdrożeniem dyrektywy BRR, tzw. Resolution, na mocy której Bankowy Fundusz Gwarancyjny może zastosować instrument przejęcia banku, ale tylko w ramach prowadzonego postępowania przymusowej restrukturyzacji. BFG wydaje decyzję o przymusowej restrukturyzacji tylko wtedy, gdy są spełnione łącznie trzy przesłanki:
(1) podmiot jest zagrożony upadłością,
(2) brak jest przesłanek pozwalających przyjąć, że działania nadzorcze lub samego podmiotu pozwolą to zagrożenie usunąć oraz
(3) działania wobec podmiotu konieczne są w interesie publicznym.
Procedura ta jest precyzyjnie opisana na kilkuset stronach dyrektywy, a o jej uruchomieniu trzeba powiadomić Europejska Radę ds. Ryzyka Systemowego, Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Nie wydaje się, żeby zaakceptowali procedurę resolution wg PiS, czyli „plan Zdzisława”. Tym bardziej, że istotą resolution jest właśnie niesięganie po środki publiczne, które mają być zaangażowane jako ostateczność. Wykorzystuje się wszystkie możliwe instrumenty, żeby ratować bank i nie dosypywać pieniędzy podatnika.

I tak oto „plan Zdzisława”, choć wstrętny podobno Przewodniczącemu Chrzanowskiemu, a nawet niezgodny z prawem, co potwierdził podczas nagranej rozmowy, stanie się niebawem prawem obowiązującym, bo nie mamy wątpliwości, że prezydent podpisze. Sam przecież mówił, że wspiera Zdzisława.

-kończy swój wpis poseł Leszczyna.

Cały tekst dostępny jest w zakładce NIECODZIENNIK oraz na stronie izabelaleszczyna.natemat.pl.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

18 lutego 2019

[BLOG] Kryształ czy oligarcha, czyli K-Tower w pigułce

Ostatnie tygodnie, a właściwie miesiące, używając eufemizmu, nie były dla PiS-u…

Czytaj dalej
16 lutego 2019

“Wybory w TOK-u” z udziałem poseł Leszczyny

O kolejnej odsłonie sprawy Spółki Srebrna i tzw. „taśm Kaczyńskiego” rozmawiali…

Czytaj dalej
15 lutego 2019

e-PiT-y ruszyły z problemami

Nie cieszą mnie wcale “wielkie piękne katastrofy”, ale ta dziwi szczególnie,…

Czytaj dalej
Polsat News
12 lutego 2019

Poseł Leszczyna gościem Wydarzeń i opinii w PolsatNews

Wiemy, że od 5 lat toczy się śledztwo. Wiemy, że śledztwo…

Czytaj dalej
11 lutego 2019

Kolejny Klub Obywatelski z udziałem poseł Leszczyny

O kobietach i polityce, na zaproszenie poseł Doroty Niedzieli, podczas Klubu…

Czytaj dalej