Aktualności

10 stycznia 2020

OFE, czyli jak PiS kradnie nasze oszczędności emerytalne [blog]

Muszę zacząć od historii. W 2014 roku członkowie OFE dowiedzieli się, że połowa ich emerytalnych oszczędności, czyli te, które były ulokowane w obligacjach Skarbu Państwa, zostanie przeniesiona do ZUS i zapisana na indywidualnym subkoncie każdego z nich. Wtedy ważne były dla nas dwie rzeczy: żeby nikt nie stracił ani złotówki, a środki zapisane na subkoncie podlegały dziedziczeniu. I tak się stało.

-rozpoczyna najnowszy wpis na swoim blog-u w serwisie natemat.pl poseł Izabela Leszczyna. W dzisiejszym wpisie posłanka przedstawia konsekwencje przegłosowanej przez PiS ustawy o przeniesieniu oszczędności emerytalnych Polaków z OFE do IKE.

Co zyskuje przyszły emeryt? Nic! Nie może wypłacić pieniędzy z IKE przed uzyskaniem wieku emerytalnego (chociaż podobno są jego własnością). A przecież po osiągnięciu wieku emerytalnego i tak otrzymałby te pieniądze, tyle że rozłożone w równych miesięcznych ratach aż do śmierci (w dodatku emerytura byłaby corocznie waloryzowana). I to jest kolejne oszustwo PiS, bo oszczędności emerytalne służą, jak sama nazwa wskazuje, wypłacaniu emerytury. A emerytura to świadczenie dożywotnie. Tymczasem za te okrojone przez PiS oszczędności w IKE nie wykupisz żadnej dożywotniej emerytury! Więcej, nie wiesz nawet, czy ta podstawowa obowiązkowa składka emerytalna, którą odkładałeś na koncie w OFE nie stopnieje ci w czasie kolejnej bessy na giełdzie. A jak pomyślisz, że twoje IKE będzie inwestowało np. w PKP Cargo, PGE albo w Energę, to lepsza byłaby chyba skarpeta.

– pisze poseł Leszczyna

Swój wpis posłanka podsumowuje:

Ten blog to nie wujek-dobra rada. Każdy z nas musi sam podjąć decyzję, co dla niego będzie mniejszym złem. To, co każdy z nas musi(!) sam zrobić, to sprawdzić, ile mamy środków w OFE. To skandal, że rząd PiS nie uwzględnił żadnej akcji informacyjnej. Robi to z premedytacją, bo im ciszej nad tą trumną, tym mniej ludzi wie, że PiS ich okrada.

Text blog-a dostępny jest na stronie natemat.pl oraz w zakładce NIECODZIENNIK.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

29 marca 2020

Kawa na ławę

Zamiast dzisiaj mówić o ludziach, którym trzeba ratować miejsca pracy, którzy…

Czytaj dalej
15 marca 2020

Zmiana organizacji pracy Biura Poselskiego

ZGODNIE Z ZALECENIEM GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO W ZWIĄZKU Z ROZPRZESTRZENIANIEM SIĘ…

Czytaj dalej
13 marca 2020

Pakiet Bezpieczeństwa [video]

Żeby pracodawcy i pracownicy mogli zadbać o swoje zdrowie, o bezpieczeństwo…

Czytaj dalej
9 marca 2020

#DrożyznaPlus – dlaczego jest tak drogo [Video]

Koronawirus to niejedyny kłopot, który mają Polacy. Kolejny to drożyzna, za…

Czytaj dalej
9 marca 2020

Leszczyna: Dla Kidawy-Błońskiej najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków i podporządkujemy się wszystkim…

Czytaj dalej