Aktualności

10 stycznia 2020

OFE, czyli jak PiS kradnie nasze oszczędności emerytalne [blog]

Muszę zacząć od historii. W 2014 roku członkowie OFE dowiedzieli się, że połowa ich emerytalnych oszczędności, czyli te, które były ulokowane w obligacjach Skarbu Państwa, zostanie przeniesiona do ZUS i zapisana na indywidualnym subkoncie każdego z nich. Wtedy ważne były dla nas dwie rzeczy: żeby nikt nie stracił ani złotówki, a środki zapisane na subkoncie podlegały dziedziczeniu. I tak się stało.

-rozpoczyna najnowszy wpis na swoim blog-u w serwisie natemat.pl poseł Izabela Leszczyna. W dzisiejszym wpisie posłanka przedstawia konsekwencje przegłosowanej przez PiS ustawy o przeniesieniu oszczędności emerytalnych Polaków z OFE do IKE.

Co zyskuje przyszły emeryt? Nic! Nie może wypłacić pieniędzy z IKE przed uzyskaniem wieku emerytalnego (chociaż podobno są jego własnością). A przecież po osiągnięciu wieku emerytalnego i tak otrzymałby te pieniądze, tyle że rozłożone w równych miesięcznych ratach aż do śmierci (w dodatku emerytura byłaby corocznie waloryzowana). I to jest kolejne oszustwo PiS, bo oszczędności emerytalne służą, jak sama nazwa wskazuje, wypłacaniu emerytury. A emerytura to świadczenie dożywotnie. Tymczasem za te okrojone przez PiS oszczędności w IKE nie wykupisz żadnej dożywotniej emerytury! Więcej, nie wiesz nawet, czy ta podstawowa obowiązkowa składka emerytalna, którą odkładałeś na koncie w OFE nie stopnieje ci w czasie kolejnej bessy na giełdzie. A jak pomyślisz, że twoje IKE będzie inwestowało np. w PKP Cargo, PGE albo w Energę, to lepsza byłaby chyba skarpeta.

– pisze poseł Leszczyna

Swój wpis posłanka podsumowuje:

Ten blog to nie wujek-dobra rada. Każdy z nas musi sam podjąć decyzję, co dla niego będzie mniejszym złem. To, co każdy z nas musi(!) sam zrobić, to sprawdzić, ile mamy środków w OFE. To skandal, że rząd PiS nie uwzględnił żadnej akcji informacyjnej. Robi to z premedytacją, bo im ciszej nad tą trumną, tym mniej ludzi wie, że PiS ich okrada.

Text blog-a dostępny jest na stronie natemat.pl oraz w zakładce NIECODZIENNIK.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

2 lipca 2020

Rafał Trzaskowski w Częstochowie!

Czytaj dalej
24 czerwca 2020

Co ukrywa PiS w sprawie finansów państwa? [VIDEO]

Te zadania, które są zadaniami publicznymi i powinny być finansowane z…

Czytaj dalej
19 czerwca 2020

Niespełnione obietnice – dramat zwalnianych pracowników [VIDEO]

Mieszkańcy Częstochowy i okolicznych miejscowości jeździli dzięki PKS z domu do…

Czytaj dalej
15 czerwca 2020

Koniec PKS Częstochowa

Pracownicy PKS Częstochowa napisali do mnie list, że od stycznia tego…

Czytaj dalej
12 czerwca 2020

Popieram Rafała Trzaskowskiego!

Prezydent Warszawy Pan Rafał Trzaskowski jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd…

Czytaj dalej