Aktualności

10 stycznia 2020

OFE, czyli jak PiS kradnie nasze oszczędności emerytalne [blog]

Muszę zacząć od historii. W 2014 roku członkowie OFE dowiedzieli się, że połowa ich emerytalnych oszczędności, czyli te, które były ulokowane w obligacjach Skarbu Państwa, zostanie przeniesiona do ZUS i zapisana na indywidualnym subkoncie każdego z nich. Wtedy ważne były dla nas dwie rzeczy: żeby nikt nie stracił ani złotówki, a środki zapisane na subkoncie podlegały dziedziczeniu. I tak się stało.

-rozpoczyna najnowszy wpis na swoim blog-u w serwisie natemat.pl poseł Izabela Leszczyna. W dzisiejszym wpisie posłanka przedstawia konsekwencje przegłosowanej przez PiS ustawy o przeniesieniu oszczędności emerytalnych Polaków z OFE do IKE.

Co zyskuje przyszły emeryt? Nic! Nie może wypłacić pieniędzy z IKE przed uzyskaniem wieku emerytalnego (chociaż podobno są jego własnością). A przecież po osiągnięciu wieku emerytalnego i tak otrzymałby te pieniądze, tyle że rozłożone w równych miesięcznych ratach aż do śmierci (w dodatku emerytura byłaby corocznie waloryzowana). I to jest kolejne oszustwo PiS, bo oszczędności emerytalne służą, jak sama nazwa wskazuje, wypłacaniu emerytury. A emerytura to świadczenie dożywotnie. Tymczasem za te okrojone przez PiS oszczędności w IKE nie wykupisz żadnej dożywotniej emerytury! Więcej, nie wiesz nawet, czy ta podstawowa obowiązkowa składka emerytalna, którą odkładałeś na koncie w OFE nie stopnieje ci w czasie kolejnej bessy na giełdzie. A jak pomyślisz, że twoje IKE będzie inwestowało np. w PKP Cargo, PGE albo w Energę, to lepsza byłaby chyba skarpeta.

– pisze poseł Leszczyna

Swój wpis posłanka podsumowuje:

Ten blog to nie wujek-dobra rada. Każdy z nas musi sam podjąć decyzję, co dla niego będzie mniejszym złem. To, co każdy z nas musi(!) sam zrobić, to sprawdzić, ile mamy środków w OFE. To skandal, że rząd PiS nie uwzględnił żadnej akcji informacyjnej. Robi to z premedytacją, bo im ciszej nad tą trumną, tym mniej ludzi wie, że PiS ich okrada.

Text blog-a dostępny jest na stronie natemat.pl oraz w zakładce NIECODZIENNIK.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

22 stycznia 2020

Poseł Leszczyna gościem programu “Wywiad Polityczny”

PiS zachowuje się jak oszust przyłapany na gorącym uczynku. Taki ktoś…

Czytaj dalej
21 stycznia 2020

Izabela Leszczyna w programie “Fakty po Faktach” w TVN24

Od początku tej afery z listami poparcia mówiliśmy, że tych list…

Czytaj dalej
21 stycznia 2020

Raport NIK w sprawie GetBack [video]

W Raporcie Najwyższej Izby Kontroli możemy przeczytać, że Komisja Nadzoru Finansowego…

Czytaj dalej
16 stycznia 2020

“Nowatorskie algorytmy”, których nikt nie widział, czyli degrengolada w resorcie finansów

O tym, że Krajowa Administracja Skarbowa, wprowadzona przez PiS-owskiego “bohatera walki…

Czytaj dalej
13 stycznia 2020

Deficyt prawdy, czyli bajka o zrównoważonym budżecie [blog]

Wydaje się, że o budżecie na 2020 rok powiedziano już wszystko,…

Czytaj dalej