Aktualności

9 grudnia 2019

O reformie Krajowej Administracji Skarbowej, czyli jak Marian Banaś kontrolę skarbową zniszczył [blog]

Od jakiegoś czasu media mówią o „sprzątaniu po Banasiu” w Ministerstwie Finansów. Rzeczywiście jest co sprzątać, bo nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby mafie vatowskie miały swoją siedzibę w gmachu przy Świętokrzyskiej 12. Przy tej okazji tworzą się jednak mity i legendy, które z wyrzucanych, często miernych pracowników, robią bohaterów. Tymczasem usuwani dzisiaj przez PiS dyrektorzy departamentów kontrolnych i podatkowych tak przyczynili się do uszczelnienia systemu podatkowego, jak prokurator Piotrowicz do upadku PRL.

-rozpoczyna najnowszy wpis na swoim blog-u w serwisie natemat.pl poseł Izabela Leszczyna. W dzisiejszym wpisie posłanka przytacza m. in. dane, które dobitnie pokazują, że efektywność służb skarbowych, po wprowadzeniu KAS, spadła.

Chcę przypomnieć jeszcze kilka danych, które już prezentowałam, ale wciąż nie przebiły się do świadomości ogółu, bo propaganda Banasia i PiS-u w tej sprawie jest bardzo krzykliwa i nachalna. Dane te są istotne, bo nawet raport NIK opublikowany za czasów K. Kwiatkowskiego nie uwzględnił oczywistych faktów i nie rozdzielił dokonań kontroli skarbowej sprzed reformy Banasia i po reformie Banasia, uznając, że jeśli kontrola zakończyła się w 2017, czy w 2018 to jest sukcesem nowej KAS. Tymczasem fakty są bezlitosne dla nowej struktury skarbówki. Jeśli więc Kwiatkowski przedstawił nierzetelny raport, niesprawiedliwy wobec kontroli skarbowej sprzed reformy, to co znajdziemy w raporcie, który zaprezentuje Banaś? Przecież ten raport ma być ostatnią szansą na ratowanie leżącego w gruzach wizerunku szeryfa tropiącego mafie VAT-Mariana Banasia. Zanim więc dostaniemy do rąk zafałszowany obraz dokonań KAS, przyjrzyjmy się jeszcze raz prawdziwym danym, bo one oddają rzeczywisty obraz tego, co Marian Banaś zrobił z kontrolą skarbową.

-pisze poseł Leszczyna.

Swój wpis posłanka podsumowuje:

Reasumując, nikt nie twierdzi, że nie ma efektów uszczelnienia, ale one wynikają z dobrej koniunktury i związanej z nią większej skłonności do płacenia podatków, ze zmian legislacyjnych rozpoczętych przez Platformę Obywatelską, takich jak JPK, ze struktury PKB, także z lęku przedsiębiorców przed inwestowaniem, czego konsekwencją jest brak odliczeń, czyli wyższe dochody podatkowe.

Niestety uszczelnienie nie ma nic wspólnego ze skutecznością Krajowej Administracji Skarbowej, bo ta pod rządami Banasia i jego następców z PiS jest nieskuteczna.
Do komisji śledczej następnej kadencji sejmu będzie należało wyjaśnienie, czy decyzje Banasia i jego współpracowników wynikały tylko z braku kompetencji i niechęci do tych, co o kontroli skarbowej wiedzą więcej niż oni, czy to świadome osłabienie państwa w walce z oszustami podatkowymi.

Text blog-a dostępny jest na stronie natemat.pl oraz w zakładce NIECODZIENNIK.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

25 września 2020

Zmiana ustawy budżetowej na 2020 rok

Pis udaje, że potworne zadłużanie Polski jest wynikiem epidemii. – mówiła…

Czytaj dalej
17 września 2020

Na co są pieniądze w nowelizacji budżetu?

Na co są pieniądze w tym budżecie, w tej nowelizacji? Na…

Czytaj dalej
17 września 2020

PiS zadłuża Polskę na potęgę

Przez osiem lat rządów PO i PSL zadłużenie wzrosło o niecałe…

Czytaj dalej
16 września 2020

Posłowie PiS chcą zalegalizować w Polsce przestępczość

Posłowie PiS chcą zalegalizować w Polsce przestępczość -mówiła poseł Izabela Leszczyna…

Czytaj dalej
14 września 2020

PO jest w gotowa przejąć stery w Polsce nawet dzisiaj

PO jest w gotowa przejąć stery w Polsce nawet dzisiaj. Przede…

Czytaj dalej