Aktualności

24 września 2013

Częstochowa będzie mieć specjalną strefę ekonomiczną!

Czas na realne działania. Dość politycznej gry prezydenta Częstochowy i usprawiedliwiania własnych nieskutecznych działań w sprawie strefy ekonomicznej zrzucaniem winy na innych – tak w skrócie można podsumować dzisiejszą konferencję prasową, którą zorganizowała w swoim biurze przy ul. Targowej poseł Izabela Leszczyna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

W konferencji Pani minister towarzyszyła poseł Halina Rozpondek oraz radni PO – Przemysław Wrona, Marcin Biernat, Jacek Krawczyk, Jerzy Zając, Maciej Wawrzkiewicza oraz Barbara Gieroń.

– Szanowni Państwo, zaprosiłam Was na dzisiejszą konferencję, żeby poinformować media, a za waszym pośrednictwem mieszkańców Częstochowy o tym, że przed końcem tego roku na obszarach pohutniczych w Częstochowie będziemy mieć strefę ekonomiczną zarządzaną przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA. – rozpoczęła konferencję minister Leszczyna.

– Chcę podkreślić, że działania na rzecz Mieleckiej SSE są wspólnym działaniem parlamentarzystów i radnych PO – mówiła Pani minister.

Objęcie terenów w Częstochowie obszarem działania mieleckiej SSE to kontynuacja starań z 2010 r., kiedy zarząd miasta, reprezentowany przez pf. prezydenta Piotra Kurpiosa i odpowiedzialnego wówczas za sprawy gospodarcze z-cy prezydenta Marcina Biernata, podjął rozmowy z tarnobrzeską spółką.

– Prezydent Matyjaszczyk zrezygnował z kontynuowania naszego pomysłu i wolał forsować swój pomysł – współpracy ze strefą z Katowic. Z jakim skutkiem – widzimy wszyscy. Wniosek czeka na uzupełnienie – odnosił się do działań prezydenta Częstochowy Marcin Biernat, dziś radny PO i przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego.

Minister Leszczyna przekazała dziennikarzom informację, o harmonogramie spotkań z  Ministrem Skarbu Państwa oraz Prezesem Spółki ARP, podczas których wypracowano ostateczny kształt wniosku.

Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC ma już gotowy wniosek, poprawny formalnie, do złożenia którego brakuje jedynie dwóch uchwał Rady Miasta Częstochowy. Mówił o nich szef Klubu PO w Radzie Miasta – Przemysław Wrona:

– W dniu dzisiejszym złożymy dwa projekty uchwał. Jeden dotyczyć będzie poparcia dla starań mieleckiej SSE do objęcia terenem swojego działania gruntów w Częstochowie, drugi przystąpienia do planu zagospodarowania przestrzennego działek, które mają być objęte strefą.

Ponieważ nie wiemy, jak długo Zarządzający katowicką SSE będzie uzupełniał wniosek, zintensyfikowane działania parlamentarzystów PO w sprawie strefy mieleckiej na gruntach Operatora zaowocowały tym, że w ostatni piątek Operator oficjalnie poinformował prezydenta Częstochowy o swoich zamiarach.

Minister Leszczyna ustaliła z Ministrem Skarbu kalendarz działań po stronie ARP – przychylność rządu dla Częstochowy jest tak duża, że wniosek będzie traktowany priorytetowo, żeby jeszcze w tym roku powstała strefa.

Działanie zmierzające do objęcia terenów w Częstochowie strefą ekonomiczną nie jest celem samym w sobie – o czym przypominała Pani Minister: – Mam zapewnienie od władz Operatora, że czynią aktywne starania by na gruntach pohutniczych pojawili się nowi inwestorzy.

– Nie wierzę w zapewnienia prezydenta, że u jego drzwi stoją w kolejce inwestorzy czekający na strefę – mówiła minister Leszczyna.

– Gdyby faktycznie tak było prezydent Matyjaszczyk nie musiałby czekać, aż wniosek KSSE przejdzie całą ścieżkę, aż do powołania strefy. Mógłby skorzystać z jednostkowych rozszerzeń, tak jak miało to miejsce w 2010 r. kiedy poszerzyliśmy strefę dla Huty Szkła STOLZLE – przypominał Radny Biernat.

Obecni na konferencji dziennikarze pytali minister Leszczynę m. in. o list, który prezydent skierował do mieszkańców Częstochowy.

– Nie umiem tego nazwać inaczej jak tylko polityczną hucpą i kampanią wyborczą – odpowiadała Pani minister. – Częstochowianie są bardzo zaangażowani w sprawy swojego miasta, uwierzyli w słowa prezydenta – który zamiast łączyć i współpracować, antagonizuje i dzieli – i wysyłali do Ministerstwa Finansów listy, które im prezydent przekazał. Wpłynęło ich kilkaset. Według KPA każdy z mieszkańców otrzyma odpowiedź na piśmie na swój list. Zapewniam  w nim mieszkańców, że ze strony rządu przychylność dla wniosku KSSE jest bardzo duża. Musi on jednak trafić do MF, a wcześniej być uzupełniony przez zarządcę Stefy.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

16 września 2021

Samorządy w Polskim Ładzie

Wydatki samorządów podlegają galopującej inflacji. Porównując przetargi, jakie Częstochowa ogłosiła na…

Czytaj dalej
15 września 2021

KPO w Sejmie

Gdyby nie autorytarny, niedemokratyczny, notorycznie łamiący prawo polskie i unijnne rząd…

Czytaj dalej
14 września 2021

Rozmowa Piaseckiego

My naprawdę jesteśmy na wojnie. Na wojnie o Polskę, o demokrację,…

Czytaj dalej
12 września 2021

#IgrzyskaWolności

12 września 2021 r. Poseł Izabela Leszczyna uczestniczyła w panelu dyskusyjnym…

Czytaj dalej
14 sierpnia 2021

Dzisiejszy blog sponsoruje literka „P” jak polityka i przyzwoitość

Mój tweet o celebrytach, show-biznesie i polityce wywołał trochę zamieszania, a…

Czytaj dalej