Aktualności

24 września 2013

Częstochowa będzie mieć specjalną strefę ekonomiczną!

Czas na realne działania. Dość politycznej gry prezydenta Częstochowy i usprawiedliwiania własnych nieskutecznych działań w sprawie strefy ekonomicznej zrzucaniem winy na innych – tak w skrócie można podsumować dzisiejszą konferencję prasową, którą zorganizowała w swoim biurze przy ul. Targowej poseł Izabela Leszczyna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

W konferencji Pani minister towarzyszyła poseł Halina Rozpondek oraz radni PO – Przemysław Wrona, Marcin Biernat, Jacek Krawczyk, Jerzy Zając, Maciej Wawrzkiewicza oraz Barbara Gieroń.

– Szanowni Państwo, zaprosiłam Was na dzisiejszą konferencję, żeby poinformować media, a za waszym pośrednictwem mieszkańców Częstochowy o tym, że przed końcem tego roku na obszarach pohutniczych w Częstochowie będziemy mieć strefę ekonomiczną zarządzaną przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA. – rozpoczęła konferencję minister Leszczyna.

– Chcę podkreślić, że działania na rzecz Mieleckiej SSE są wspólnym działaniem parlamentarzystów i radnych PO – mówiła Pani minister.

Objęcie terenów w Częstochowie obszarem działania mieleckiej SSE to kontynuacja starań z 2010 r., kiedy zarząd miasta, reprezentowany przez pf. prezydenta Piotra Kurpiosa i odpowiedzialnego wówczas za sprawy gospodarcze z-cy prezydenta Marcina Biernata, podjął rozmowy z tarnobrzeską spółką.

– Prezydent Matyjaszczyk zrezygnował z kontynuowania naszego pomysłu i wolał forsować swój pomysł – współpracy ze strefą z Katowic. Z jakim skutkiem – widzimy wszyscy. Wniosek czeka na uzupełnienie – odnosił się do działań prezydenta Częstochowy Marcin Biernat, dziś radny PO i przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego.

Minister Leszczyna przekazała dziennikarzom informację, o harmonogramie spotkań z  Ministrem Skarbu Państwa oraz Prezesem Spółki ARP, podczas których wypracowano ostateczny kształt wniosku.

Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC ma już gotowy wniosek, poprawny formalnie, do złożenia którego brakuje jedynie dwóch uchwał Rady Miasta Częstochowy. Mówił o nich szef Klubu PO w Radzie Miasta – Przemysław Wrona:

– W dniu dzisiejszym złożymy dwa projekty uchwał. Jeden dotyczyć będzie poparcia dla starań mieleckiej SSE do objęcia terenem swojego działania gruntów w Częstochowie, drugi przystąpienia do planu zagospodarowania przestrzennego działek, które mają być objęte strefą.

Ponieważ nie wiemy, jak długo Zarządzający katowicką SSE będzie uzupełniał wniosek, zintensyfikowane działania parlamentarzystów PO w sprawie strefy mieleckiej na gruntach Operatora zaowocowały tym, że w ostatni piątek Operator oficjalnie poinformował prezydenta Częstochowy o swoich zamiarach.

Minister Leszczyna ustaliła z Ministrem Skarbu kalendarz działań po stronie ARP – przychylność rządu dla Częstochowy jest tak duża, że wniosek będzie traktowany priorytetowo, żeby jeszcze w tym roku powstała strefa.

Działanie zmierzające do objęcia terenów w Częstochowie strefą ekonomiczną nie jest celem samym w sobie – o czym przypominała Pani Minister: – Mam zapewnienie od władz Operatora, że czynią aktywne starania by na gruntach pohutniczych pojawili się nowi inwestorzy.

– Nie wierzę w zapewnienia prezydenta, że u jego drzwi stoją w kolejce inwestorzy czekający na strefę – mówiła minister Leszczyna.

– Gdyby faktycznie tak było prezydent Matyjaszczyk nie musiałby czekać, aż wniosek KSSE przejdzie całą ścieżkę, aż do powołania strefy. Mógłby skorzystać z jednostkowych rozszerzeń, tak jak miało to miejsce w 2010 r. kiedy poszerzyliśmy strefę dla Huty Szkła STOLZLE – przypominał Radny Biernat.

Obecni na konferencji dziennikarze pytali minister Leszczynę m. in. o list, który prezydent skierował do mieszkańców Częstochowy.

– Nie umiem tego nazwać inaczej jak tylko polityczną hucpą i kampanią wyborczą – odpowiadała Pani minister. – Częstochowianie są bardzo zaangażowani w sprawy swojego miasta, uwierzyli w słowa prezydenta – który zamiast łączyć i współpracować, antagonizuje i dzieli – i wysyłali do Ministerstwa Finansów listy, które im prezydent przekazał. Wpłynęło ich kilkaset. Według KPA każdy z mieszkańców otrzyma odpowiedź na piśmie na swój list. Zapewniam  w nim mieszkańców, że ze strony rządu przychylność dla wniosku KSSE jest bardzo duża. Musi on jednak trafić do MF, a wcześniej być uzupełniony przez zarządcę Stefy.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

16 września 2019

Kolejny dyżur na #ŁaweczkaPoświatowskiej za nami

W ubiegłym tygodniu, z uwagi na złe warunki atmosferyczne, dyżur poselski…

Czytaj dalej
13 września 2019

Q&A Izabeli Leszczyny na Facebooku

13 września Pani Poseł Izabela Leszczyna rozmawiała ze swoimi wyborcami podczas…

Czytaj dalej
13 września 2019

Kłobuck, wbrew zapowiedziom Beaty Szydło, nadal pozbawiony komunikacji publicznej

Izabela Leszczyna, wraz z innymi kandydatami do Sejmu z list Koalicji…

Czytaj dalej
13 września 2019

[BLOG] Płaca minimalna, czyli kij z marchewką PiSu

Chociaż metoda kija i marchewki odeszła do lamusa i współczesna teoria…

Czytaj dalej
11 września 2019

[BLOG] Hat trick Kaczyńskiego, czyli dlaczego PiS przegra wybory

Gdyby Kaczyński choć czasem “haratał w gałę”, wiedziałby, że hat trick…

Czytaj dalej