Aktualności

4 lipca 2019

Kłopoty Huty Częstochowa – pytanie w sprawie bieżącej

ISD Huta Częstochowa to największy producent blach grubych w Polsce. Huta wytwarza blachy zbiornikowe, kotłowe, okrętowe, do produkcji rurociągów, a także blachy konstrukcyjne. Obecnie zakład zatrudnia ponad 1200 osób. Ponadto z Hutą Częstochowa kooperuje wiele zakładów z Częstochowy i regionu.

Częstochowski zakład boryka się z problemami. Pomimo dużej liczby zamówień hucie brakuje środków na zakup surowca. Największymi wierzycielami huty są dwa państwowe banki PEKAO SA i PKO BP. To właśnie w wyniku braku porozumienia między bankami nie jest możliwe przejęcie Huty, w zamian za długi, przez jeden z brytyjskich funduszy inwestycyjnych. Negocjacje utknęły
w martwym punkcie.

Bank PEKAO, u którego zakład ma najwięcej długów, porozumiał się wstępnie z brytyjskim funduszem. Strony przystały na sporządzoną wycenę aktywów, a inwestor miał dodatkowo wpłacić 15 mln dolarów, co pozwoliłoby dokonać wypłat w lipcu. Bank PKO BP nie zgodził się jednak na warunki wypracowanego porozumienia.

Poseł Izabela Leszczyna, w trakcie 83. posiedzenia Sejmu zadała pytanie w sprawach bieżących, skierowane do Premiera Mateusza Morawieckiego, w sprawie braku porozumienia między dwoma państwowymi bankami – PEKAO SA i PKO BP – przez które może upaść Huta Częstochowa.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

23 lipca 2020

Fakty po Faktach

Nie mamy podstaw, żeby mieć zaufanie do panów Kamińskiego i Wąsika,…

Czytaj dalej
23 lipca 2020

Sprawozdanie z wykonania budżetu [VIDEO]

Budżet 2019 roku jest absolutnie dobrym podsumowaniem czteroletniej kadencji rządów PiS,…

Czytaj dalej
23 lipca 2020

Co dalej z PKS CZĘSTOCHOWA?

W kampanii parlamentarnej w 2019 r. PiS obiecał walkę z wykluczeniem…

Czytaj dalej
21 lipca 2020

Pieniądze z UE pod kontrolą

Znaczna część funduszu odbudowy będzie wydatkowana tak, że Rada Unii Europejskiej,…

Czytaj dalej
14 lipca 2020

Wojna w NIK

Komisja Finansów Publicznych dotąd nie otrzymała od Komisji ds. Kontroli Państwowej…

Czytaj dalej