Aktualności

22 września 2013

Jak to ze specjalną strefą ekonomiczną w Częstochowie było?

1. 16 stycznia zaprosiłam do Ministerstwa Finansów Prezesa Katowickiej Strefy Ekonomicznej Pana Piotra Wojaczka, który zabiegał o spotkanie w sprawie funkcjonowania SSE z ministrem Jackiem Rostowskim.

2. Przez kolejne miesiące przekonywałam Premiera Jacka Rostowskiego, że strefy, chociaż różnie oceniane przez ekonomistów i przedsiębiorców, w czasie spowolnienia i trudności na rynku pracy,  są ważnym wsparciem dla gospodarki.

3. 23 lipca Rada Ministrów podejmuje decyzję o wydłużeniu terminu funkcjonowania SSE do 2026 r. (Decyzja nie byłaby możliwa, gdyby nie było pozytywnego nastawienia Ministra Finansów)

4. Rozmawiam telefonicznie z prezydentem Matyjaszczykiem i zapewniam go, że jeśli tylko wniosek “częstochowski” wpłynie do MF, natychmiast spowoduję, żeby szybko i pozytywnie został zaopiniowany.

5. Ponieważ wniosku w MF wciąż nie ma, w sierpniu dopytuję Ministerstwo Gospodarki, co się z nim dzieje i dowiaduję się, że Zarządzający Strefą Katowicką (Prezes Wojaczek) ma uzupełnić swój wniosek, który składa się w zasadzie z kilkunastu wniosków o rozszerzenia strefy  w różnych częściach województwa śląskiego.

6. Mówię o tym przez telefon prezydentowi Matyjaszczykowi (początek sierpnia), potwierdzam
to podczas uroczystości 1.09. i odpisuję mu na list w tej sprawie (6.09) zapewniając o moim zaangażowaniu i pozytywnym nastawieniu w MF.

7. Jednocześnie, od początku roku kontynuuję też pomysł  Marcina Biernata (były wiceprezydent, dzisiaj radny) sprzed 4 lat i prowadzę rozmowy z Agencją Rozwoju Przemysłu, która zarządza strefą mielecką, aby objęła swoim działaniem tereny pohutnicze znajdujące się w posiadaniu spółki Operator S.A. w Częstochowie.

8. I nagle czytam w liście  wysłanym przez prezydenta do wszystkich mieszkańców Częstochowy:

“(…)To jednak ciągle za mało, żeby przekonać wicepremiera i ministra finansów, Jacka Rostowskiego, który ma decydujący głos w tej sprawie. Potrzebna jest Wasza pomoc. Musimy pokazać, że naprawdę zależy nam na strefie i nowych miejscach pracy. Już dziś można wysyłać e-maile lub tradycyjne listy
z apelem do wicepremiera i poprzeć naszą akcję – plik w załączeniu.”,

pomyślałam, że to chyba jakiś żart, ale przecież nikt, kto ma odrobinę poczucia przyzwoitości,
nie  żartuje z tysięcy częstochowian, wśród których tak wiele osób jest bez pracy.

9. Znając styl działania prezydenta i jego otoczenia, jestem przekonana, że K. Matyjaszczyk zapewniony przeze mnie, że SSE powstanie w Częstochowie niebawem,  postanowił stać się ojcem tego sukcesu:  wysłał tysiące listów do częstochowian, w których niesłusznie  oskarżył Ministra Finansów
o opieszałość,  a wręcz niechęć, a ” politykom z Warszawy”, w tym szczególnie mnie – politycznej konkurentce – zarzucił, że nie dbamy o Częstochowę(!).

10. Najgorsze jest jednak to, że prezydent miasta manipuluje opinią publiczną i wyzwala w częstochowianach negatywne emocje i poczucie odrzucenia i lekceważenia przez władze państwa.  Tego nie robi się swoim współmieszkańcom, to jest po prostu obrzydliwe, w taki sposób, szczując jednych przeciw drugim, rządzili komuniści.

Epilog:

Ponieważ nie wiem, jak długo Zarządzający katowicką SSE będzie uzupełniał wniosek, zintensyfikowałam działania w sprawie strefy mieleckiej na gruntach Operatora:

– w piątek wniosek o zgodę Rady Miasta wpłynął do Urzędu Miasta Częstochowy, sesja jest 30.09., więc uchwała powinna zostać podjęta, jeśli prezydentowi rzeczywiście zależy na strefie, tak jak krzyczy głośno wokół

– ustaliłam z Ministrem Skarbu kalendarz działań po stronie ARP,

– przychylność rządu dla Częstochowy jest tak duża, że wniosek będzie traktowany priorytetowo, żeby jeszcze w tym roku powstała strefa,

– Operator S.A. i RFG prowadzą intensywne rozmowy, żeby jednocześnie pojawił się na tych terenach inwestor.

 

 

 

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

8 października 2019

Poseł Leszczyna zdecydowanie wygrywa debatę w TVN24

90 minut debaty, riposty oraz cztery zakresy tematyczne: zdrowie, polityka socjalna…

Czytaj dalej
7 października 2019

Ładunek dumy, czyli “przez ostatnie 8 lat”.

Jeden z najdłuższych w Europie, roczny urlop rodzicielski, efektywnewykorzystywanie środków europejskich, od…

Czytaj dalej
4 października 2019

Cenzurka od Gazety Wyborczej. Zobacz jak lokalna prasa ocenia posła!

Za aktywność, rozpoznawalność, zaangażowanie – szkolne 6. -taką ocenę za swoją…

Czytaj dalej
3 października 2019

Nic co dane nie będzie zabrane [wywiad dla TVORION]

Małgorzata Kidawa-Błońska to kraina łagodności dlatego nie rozumiem dlaczego prezes PiS…

Czytaj dalej
3 października 2019

Komentarz poseł Leszczyny do wyroku TSUE ws. kredytów frankowych

Gdyby przeszła zaproponowana przez nas 4 lata temu ustawa frankowa, dziś…

Czytaj dalej