Aktualności

22 września 2013

Jak to ze specjalną strefą ekonomiczną w Częstochowie było?

1. 16 stycznia zaprosiłam do Ministerstwa Finansów Prezesa Katowickiej Strefy Ekonomicznej Pana Piotra Wojaczka, który zabiegał o spotkanie w sprawie funkcjonowania SSE z ministrem Jackiem Rostowskim.

2. Przez kolejne miesiące przekonywałam Premiera Jacka Rostowskiego, że strefy, chociaż różnie oceniane przez ekonomistów i przedsiębiorców, w czasie spowolnienia i trudności na rynku pracy,  są ważnym wsparciem dla gospodarki.

3. 23 lipca Rada Ministrów podejmuje decyzję o wydłużeniu terminu funkcjonowania SSE do 2026 r. (Decyzja nie byłaby możliwa, gdyby nie było pozytywnego nastawienia Ministra Finansów)

4. Rozmawiam telefonicznie z prezydentem Matyjaszczykiem i zapewniam go, że jeśli tylko wniosek “częstochowski” wpłynie do MF, natychmiast spowoduję, żeby szybko i pozytywnie został zaopiniowany.

5. Ponieważ wniosku w MF wciąż nie ma, w sierpniu dopytuję Ministerstwo Gospodarki, co się z nim dzieje i dowiaduję się, że Zarządzający Strefą Katowicką (Prezes Wojaczek) ma uzupełnić swój wniosek, który składa się w zasadzie z kilkunastu wniosków o rozszerzenia strefy  w różnych częściach województwa śląskiego.

6. Mówię o tym przez telefon prezydentowi Matyjaszczykowi (początek sierpnia), potwierdzam
to podczas uroczystości 1.09. i odpisuję mu na list w tej sprawie (6.09) zapewniając o moim zaangażowaniu i pozytywnym nastawieniu w MF.

7. Jednocześnie, od początku roku kontynuuję też pomysł  Marcina Biernata (były wiceprezydent, dzisiaj radny) sprzed 4 lat i prowadzę rozmowy z Agencją Rozwoju Przemysłu, która zarządza strefą mielecką, aby objęła swoim działaniem tereny pohutnicze znajdujące się w posiadaniu spółki Operator S.A. w Częstochowie.

8. I nagle czytam w liście  wysłanym przez prezydenta do wszystkich mieszkańców Częstochowy:

“(…)To jednak ciągle za mało, żeby przekonać wicepremiera i ministra finansów, Jacka Rostowskiego, który ma decydujący głos w tej sprawie. Potrzebna jest Wasza pomoc. Musimy pokazać, że naprawdę zależy nam na strefie i nowych miejscach pracy. Już dziś można wysyłać e-maile lub tradycyjne listy
z apelem do wicepremiera i poprzeć naszą akcję – plik w załączeniu.”,

pomyślałam, że to chyba jakiś żart, ale przecież nikt, kto ma odrobinę poczucia przyzwoitości,
nie  żartuje z tysięcy częstochowian, wśród których tak wiele osób jest bez pracy.

9. Znając styl działania prezydenta i jego otoczenia, jestem przekonana, że K. Matyjaszczyk zapewniony przeze mnie, że SSE powstanie w Częstochowie niebawem,  postanowił stać się ojcem tego sukcesu:  wysłał tysiące listów do częstochowian, w których niesłusznie  oskarżył Ministra Finansów
o opieszałość,  a wręcz niechęć, a ” politykom z Warszawy”, w tym szczególnie mnie – politycznej konkurentce – zarzucił, że nie dbamy o Częstochowę(!).

10. Najgorsze jest jednak to, że prezydent miasta manipuluje opinią publiczną i wyzwala w częstochowianach negatywne emocje i poczucie odrzucenia i lekceważenia przez władze państwa.  Tego nie robi się swoim współmieszkańcom, to jest po prostu obrzydliwe, w taki sposób, szczując jednych przeciw drugim, rządzili komuniści.

Epilog:

Ponieważ nie wiem, jak długo Zarządzający katowicką SSE będzie uzupełniał wniosek, zintensyfikowałam działania w sprawie strefy mieleckiej na gruntach Operatora:

– w piątek wniosek o zgodę Rady Miasta wpłynął do Urzędu Miasta Częstochowy, sesja jest 30.09., więc uchwała powinna zostać podjęta, jeśli prezydentowi rzeczywiście zależy na strefie, tak jak krzyczy głośno wokół

– ustaliłam z Ministrem Skarbu kalendarz działań po stronie ARP,

– przychylność rządu dla Częstochowy jest tak duża, że wniosek będzie traktowany priorytetowo, żeby jeszcze w tym roku powstała strefa,

– Operator S.A. i RFG prowadzą intensywne rozmowy, żeby jednocześnie pojawił się na tych terenach inwestor.

 

 

 

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

13 sierpnia 2019

Dyżur na Ławeczce Poświatowskiej

Dyżury poselskie na Ławeczce Poświatowskiej cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Częstochowian, którzy…

Czytaj dalej
12 sierpnia 2019

Poseł Leszczyna gościem Faktów po faktach

W Zbuczynie to był “prawdziwy Jarosław Kaczyński”. Mnie wcale jego słowa…

Czytaj dalej
12 sierpnia 2019

[BLOG] Na marginesie raportu NIK, czyli jak to z uszczelnianiem było

Nie wolno przejść do porządku dziennego nad oskarżeniem, które PiS od 4 lat…

Czytaj dalej
12 sierpnia 2019

Sprawa willi Marszałka Karczewskiego coraz głośniejsza

Nie milknie sprawa wynajmu przez Kancelarię Senatu od Centrum Obsługi Administracji…

Czytaj dalej
11 sierpnia 2019

Śniadanie w Polsat News [video]

Marszałek Kuchciński złamał prawo. Nie ma potrzeby nowelizowania procedury HEAD. Wystarczy…

Czytaj dalej