Aktualności

16 września 2013

IV Forum Kobiet za nami…

Ponad 300 Pań, mieszkanek Częstochowy i regionu, uczestniczyło w IV Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej, które w ostatnią sobotę odbyło się w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. O społecznych rolach kobiet podczas paneli dyskusyjnych dyskutowały Organizatorki i zaproszeni goście. W holu Auli każda z Pań mogła skorzystać z porady zawodowej, konsultacji z psychologiem i neurologiem, porozmawiać ze stylistką lub spróbować nowych form makijażu.

Kilka minut po godzinie 11:00 podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury, Zespół wokalny ?Ojtam Ojtam? (pod kierownictwem Marzeny Lamch ? Łoniewskiej) oraz Zespół instrumentalny (pod kierownictwem Piotra Nikoli), dali popis swoich umiejętności artystycznych rozpoczynając tym samym IV Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej.

Forum otworzyła poseł Halina Rozpondek, powitała gości i podziękowała sponsorom głównym Forum – Firmie Technopol i Firmie Grafitti, które zadbały o oprawę graficzną Forum i przygotowały materiały dla uczestniczek oraz Posłowi Grzegorzowi Sztolcmanowi, który jak co roku wsparł organizację Forum finansowo.

Do uczestniczek Forum list z gratulacjami i pozdrowieniami przesłała małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Odczytała go Pani Beata Młynarczyk.

Impreza, jak co roku, odbywała się przy znacznym wkładzie Politechniki Częstochowskiej. Rektor PCz Prof. Maria Nowicka-Skowron nie tylko objęła Forum swoim patronatem, ale czynnie włączyła się w jego organizację. Honorowym Patronatem wydarzenie objęła także Małgorzata Handzlik – Poseł do Parlamentu Europejskiego, która znana jest z działalności na rzecz kobiet oraz szczególnych związków z Kołami Gospodyń Wiejskich.

Część panelową Forum poprowadziła poseł Izabela Leszczyna. Do pierwszego panelu: “Kobieta w życiu publicznym” zaprosiła poseł Halinę Rozpondek oraz Prof. Marię Nowicką-Skowron. Wywiad, jaki poseł Rozpondek przeprowadziła z Panią Rektor, pokazał uczestniczkom Forum, że bycie jednocześnie pracownikiem naukowym, kierowanie dużą uczelnią i oddanie rodzinie nie stoją ze sobą w sprzeczności. Pani Profesor w dużej części wywiadu opowiadała jak godzi życie rodzinne z ciężką pracą na uczelni. Z rozmowy tej, jak i z wielu kolejnych wynikał jeden ważny aspekt – rodzina to siła.

Do kolejnej rozmowy podczas tego panelu poseł Leszczyna zaprosiła dr Jolantę Urbańską (Politechnika Częstochowska), która przeprowadziła wywiad z częstochowską olimpijką (Barcelona 92, Atlanta 96), medalistką Halowych Mistrzostw Europy (Paryż 94, Sztokholm 96 – brązowe medale na 1500 m) i szesnastokrotną mistrzynią Polski w biegach na różnych dystansach Małgorzatą Rydz. Panie rozmawiały m. in o tym w jaki sposób karierę sportową można pogodzić z planowaniem rodziny, jak częste wyjazdy na zgrupowania i zawody, najczęściej poza granicami kraju, wpływają na relacje w rodzinie. Nasza olimpijka podtrzymuje, że najważniejsze są zdrowe relacje miedzy małżonkami, wzajemne zaufanie i wsparcie.

Na zakończenie pierwszego panelu dr Iwona Kiełtyka przedstawiła prezentację “Kolory życia”. Jej tematem była depresja, która coraz częściej dotyka panie w różnym wieku. Każda z uczestniczek Forum otrzymała ankietę, po wypełnieniu której mogła przekonać się, czy występują u niej niepokojące objawy mogące świadczyć o depresji.

Drugi panel: “Kobieta a finanse” poprowadziła poseł Izabela Leszczyna, która pełni obecnie również obowiązki Wiceministra Finansów. W swojej prezentacji minister Leszczyna przedstawiła, w oparciu o wyniki raportu “Portret finansowy Polki 2013”, w jaki sposób kobiety radzą sobie z zarządzaniem domowym budżetem, jakie mają przy tym priorytety i co sprawia im największą trudność. Nie trudno było zgadnąć, że panie są bardziej ostrożne niż ich partnerzy i w codziennych wyborach raczej konsultują swoje decyzje, sięgają do opinii choćby w prasie. To kobiety znacznie częściej podejmują decyzje o inwestycjach w edukację własnych dzieci i dodatkowym oszczędzaniu na emeryturę. 76,9% Polek żyjących w gospodarstwach o stałych dochodach skrupulatnie kontroluje wydatki.

W drugiej części panelu Pani Barbara Biernacka z Powiatowego Urzędu Pracy przedstawiła sytuację pań na częstochowskim rynku pracy oraz instrumenty, dzięki którym mogą poprawić swoją sytuację zawodową. Z przestawionej prezentacji jasno wynika, że to właśnie panie częściej korzystają z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu, częściej decydują się na staże zawodowe i częściej pozyskują środki na założenie działalności gospodarczej.

Trzeci i ostatni panel: “Kobieta i rodzina” poprowadziły wspólnie dr Joanna Górna i Beata Młynarczyk (Akademia im. Jana Długosza). Panie zwróciły uwagę głównie na zmieniający się “tradycyjny” model rodziny i odejście od niego. Kobiety, w dzisiejszych czasach znacznie bardziej ambitne, lepiej wykształcone, ze znacznie lepszymi perspektywami podejmują decyzję o założeniu rodziny znacznie później niż kiedyś. To, że dziś wiele osób decyduje się na tzw. związek nieformalny lub zostaje singlami, pomimo tego, że wyłamuje się z tradycyjnego modelu nie jest niczym groźnym. Z socjologicznego punktu widzenia model rodziny zmienia się, czy tego chcemy, czy nie. Zagrożeniem może być natomiast demografia. Polki rodzą dziś znacznie mniej dzieci niż kiedyś. Przyczyn tego jest wiele, ważne jednak, żeby pamiętać, że nic nie da więcej szczęścia niż rodzina.

Na koniec części panelowej Pani Beata Młynarczyk przeprowadziła uczestniczki przez świat sztuki, a konkretniej muzyki, ukazując jak historycznie kształtujące się role kobiety i mężczyzny wpływały na kształt utworów.

Forum podsumowała poseł Halina Rozpondek. Wśród uczestniczek, które wypełniły ankietę ewaluacyjną (stanie się ona przedmiotem analizy, dzięki której kolejne Forum będzie jeszcze bardziej atrakcyjne) rozlosowano atrakcyjne upominki – zestawy kosmetyków i ręcznie wykonanej biżuterii. Upominki ufundowały firmy: Mary Kay, Oriflame, Stowarzyszenie “Splątane Nitki”, Stowarzyszenie “Dar Serca” oraz Panie Izabela Szafrańska (Studio Fryzur Paznokci i Makijażu Venus) i Fanny Madalińska (Konsultant d/s medycyny Komórkowej Koalicja Dr Ratha w Obronie Zdrowia)

Nie mogło również zabraknąć czasu na degustację potraw regionalnych przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, pod czujnym okiem Pani Bernadetty Niemczyk.

Kolejne Forum już wiosną przyszłego roku! Dziękujemy wszystkim Paniom (Panom również:)), którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Zapraszamy do współpracy przy organizacji kolejnej, 5. już edycji.

 

Forum przygotowały:

Marzena Bula-Podhorska – Częstochowskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej “Dar Serca”

Barbara Gieroń – Prezes Stowarzyszenia “Tacy sami”

Joanna Górna – Akademia im. Jana Długosza

Małgorzata Handzlik – Poseł do Parlamentu Europejskiego

Iwona Kiełtyka – nurolog

Grażyna Klamek – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie

Izabela Leszczyna – Poseł na Sejm RP

ElżbietMarkowska a – Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki

Beata Młynarczyk

Bernadetta Niemczyk – Przewodnicząca Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich

Maria Nowicka-Skowron – Rektor Politechniki Częstochowskiej

Anna Ogłaza – Częstochowskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej “Dar Serca”

Halina Rozpondek – Poseł na Sejm RP

Jolanta Urbańska – Politechnika Częstochowska

 

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

19 lipca 2022

Po pierwsze odsunąć PiS od władzy, czyli jak opanować inflację.

Od kilku tygodni politykom wszystkich partii zadawane jest pytanie, jak zamierzają…

Czytaj dalej
15 czerwca 2022

Obligacje Premiera Morawieckiego, czyli „a dziad wiedział, nie powiedział…”

Od kilku dni wolne media mówią o obligacjach M. Morawieckiego, zadając…

Czytaj dalej
11 maja 2022

„Chcemy aby”, czyli konferencja Premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki w sposób „kompleksowy” przedstawił wczoraj dokładnie to samo, co…

Czytaj dalej
1 maja 2022

Kawa na ławę

Podpisaliśmy kontrakt do 2022 roku dlatego, że rząd PO-PSL w ciągu…

Czytaj dalej
28 kwietnia 2022

Wielokrotnie przestrzegaliśmy PiS

Przed tym, że lato konika polnego kiedyś się skończy przestrzegaliśmy PiS…

Czytaj dalej