Aktualności

11 marca 2019

[INTERPELACJA] Czy Zarząd Województwa złamał prawo powołując p.o. dyrektorów szpitali?

Czy zarząd województwa śląskiego, powierzając pełnienie obowiązków dyrektora, po odwołaniu dotychczasowych dyrektorów, kolejno Panu Robertowi Rychel, Pani Bogusławie Miłkowskiej oraz Pani Alicji Cegłowskiej, dochował wszelkich procedur (czy powołanie p. o. dyrektora może odbyć się w trybie pozakonkursowym), a w szczególności czy powołanie wyżej wymienionych osób na stanowisko “p.o. dyrektora” ma swoją podstawę prawną? Proszę o podanie przepisu, na podstawie którego ww. osoby pełnią obowiązki dyrektorów szpitali.

-pyta w swojej interpelacji, w sprawie braku podstawy prawnej do powoływania pełniących obowiązki dyrektorów szpitali przez Zarząd Województwa Śląskiego, kierowanej do ministra zdrowia poseł Izabela Leszczyna.

Powołanie dyrektora szpitala leży w gestii organu założycielskiego. Oczywiście osoba powoływana na takie stanowisko powinna spełniać szereg wymagań dających rękojmie prawidłowego zarządzania ważnym, świadczącym usługi publiczne, podmiotem.

W ostatnim czasie, w województwie śląskim, doszło do odwołania dyrektorów trzech dużych i ważnych z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa pacjentów szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju, Szpitala Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Organem założycielskim dla wszystkich trzech placówek jest Marszałek Województwa Śląskiego. Po odwołaniu dotychczasowych dyrektorów, na czas do rozstrzygnięcia konkursów na nowych dyrektorów, Zarząd Województwa powołał “pełniących obowiązki dyrektora”. W ocenie nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego instytucja „powierzenia pełnienia obowiązków” nie znajduje oparcia w przepisach prawa.

-wyjaśnia w interpelacji poseł Leszczyna.

Minister zdrowia zalega z największą liczbą interpelacji (nie odpowiada w terminie łamiąc prawo‼️), ale liczę, że w tej ważnej sprawie zabierze jednak głos.

-napisała na jednym z portali społecznościowych poseł Leszczyna.

O odpowiedzi ministra poinformujemy Państwa w odrębnym wpisie.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

16 września 2019

Kolejny dyżur na #ŁaweczkaPoświatowskiej za nami

W ubiegłym tygodniu, z uwagi na złe warunki atmosferyczne, dyżur poselski…

Czytaj dalej
13 września 2019

Q&A Izabeli Leszczyny na Facebooku

13 września Pani Poseł Izabela Leszczyna rozmawiała ze swoimi wyborcami podczas…

Czytaj dalej
13 września 2019

Kłobuck, wbrew zapowiedziom Beaty Szydło, nadal pozbawiony komunikacji publicznej

Izabela Leszczyna, wraz z innymi kandydatami do Sejmu z list Koalicji…

Czytaj dalej
13 września 2019

[BLOG] Płaca minimalna, czyli kij z marchewką PiSu

Chociaż metoda kija i marchewki odeszła do lamusa i współczesna teoria…

Czytaj dalej
11 września 2019

[BLOG] Hat trick Kaczyńskiego, czyli dlaczego PiS przegra wybory

Gdyby Kaczyński choć czasem “haratał w gałę”, wiedziałby, że hat trick…

Czytaj dalej