Aktualności

11 marca 2019

[INTERPELACJA] Czy Zarząd Województwa złamał prawo powołując p.o. dyrektorów szpitali?

Czy zarząd województwa śląskiego, powierzając pełnienie obowiązków dyrektora, po odwołaniu dotychczasowych dyrektorów, kolejno Panu Robertowi Rychel, Pani Bogusławie Miłkowskiej oraz Pani Alicji Cegłowskiej, dochował wszelkich procedur (czy powołanie p. o. dyrektora może odbyć się w trybie pozakonkursowym), a w szczególności czy powołanie wyżej wymienionych osób na stanowisko “p.o. dyrektora” ma swoją podstawę prawną? Proszę o podanie przepisu, na podstawie którego ww. osoby pełnią obowiązki dyrektorów szpitali.

-pyta w swojej interpelacji, w sprawie braku podstawy prawnej do powoływania pełniących obowiązki dyrektorów szpitali przez Zarząd Województwa Śląskiego, kierowanej do ministra zdrowia poseł Izabela Leszczyna.

Powołanie dyrektora szpitala leży w gestii organu założycielskiego. Oczywiście osoba powoływana na takie stanowisko powinna spełniać szereg wymagań dających rękojmie prawidłowego zarządzania ważnym, świadczącym usługi publiczne, podmiotem.

W ostatnim czasie, w województwie śląskim, doszło do odwołania dyrektorów trzech dużych i ważnych z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa pacjentów szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju, Szpitala Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Organem założycielskim dla wszystkich trzech placówek jest Marszałek Województwa Śląskiego. Po odwołaniu dotychczasowych dyrektorów, na czas do rozstrzygnięcia konkursów na nowych dyrektorów, Zarząd Województwa powołał “pełniących obowiązki dyrektora”. W ocenie nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego instytucja „powierzenia pełnienia obowiązków” nie znajduje oparcia w przepisach prawa.

-wyjaśnia w interpelacji poseł Leszczyna.

Minister zdrowia zalega z największą liczbą interpelacji (nie odpowiada w terminie łamiąc prawo‼️), ale liczę, że w tej ważnej sprawie zabierze jednak głos.

-napisała na jednym z portali społecznościowych poseł Leszczyna.

O odpowiedzi ministra poinformujemy Państwa w odrębnym wpisie.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

16 stycznia 2020

“Nowatorskie algorytmy”, których nikt nie widział, czyli degrengolada w resorcie finansów

O tym, że Krajowa Administracja Skarbowa, wprowadzona przez PiS-owskiego “bohatera walki…

Czytaj dalej
13 stycznia 2020

Deficyt prawdy, czyli bajka o zrównoważonym budżecie [blog]

Wydaje się, że o budżecie na 2020 rok powiedziano już wszystko,…

Czytaj dalej
12 stycznia 2020

28. FINAŁ WOŚP

To już 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku…

Czytaj dalej
10 stycznia 2020

OFE, czyli jak PiS kradnie nasze oszczędności emerytalne [blog]

Muszę zacząć od historii. W 2014 roku członkowie OFE dowiedzieli się,…

Czytaj dalej
9 stycznia 2020

Debata nad przeniesieniem pieniędzy z OFE na IKE

Oszczędności emerytalne osób, które nie chcą, żeby premier Morawiecki i PiS…

Czytaj dalej