Aktualności

11 maja 2022

„Chcemy aby”, czyli konferencja Premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki w sposób „kompleksowy” przedstawił wczoraj dokładnie to samo, co w sposób niekompleksowy przedstawił dwa tygodnie temu.

Jego prezentację slajdów można podsumować tak:
1. PiS po raz kolejny „odkrył” ustawę Platformy Obywatelskiej z 2015 roku (o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców). Ustawa nie przystaje do dzisiejszej sytuacji społeczno-gospodarczej, ale wg nowej Minister Finansów niskie zainteresowanie Funduszem Wsparcia wynika z….braku promocji. (Strach się bać, ile milionów wydadzą na promowanie PiS-u pod płaszczykiem promowania Funduszu). Następnie Minister wyjaśniła, że Fundusz już działa, bo ustawa jest gotowa, a chwilę później dodała, że warunki skorzystania z pomocy można jednak zmienić, bo przecież narazie to są założenia i będą „szeroko konsultowane”.

2. Kolejne „odkrycie” Premiera to…. obligacje! Tymczasem już miesiąc temu Donald Tusk ogłosił trzy ustawy, które Platforma Obywatelska przygotowała, żeby z jednej strony ściągnąć zbyt dużo pieniędzy z rynku i osłabić popyt, czyli zmniejszyć drożyznę, a z drugiej wesprzeć tych, którym inflacja szczególnie daje w kość. Jedną z ustaw jest, złożona już w Sejmie, ustawa o obligacjach emitowanych przez NBP i oprocentowanych wskaźnikiem inflacji, czyli chroniących Polaków przed utratą oszczędności.
3. Powtórzony został też pomysł zamiany WIBOR na inny wskaźnik referencyjny – ON (Polonia), co miałoby obniżyć raty kredytów. To rozwiązanie Morawiecki proponuje jednak dopiero w przyszłym roku. Dlaczego? Bo rozbieżność między wskaźnikiem WIBOR 3M/6M a wskaźnikiem ON jest tym większa, im wyższe są oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych. A wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku RPP nie będzie już podnosiła stóp, zatem różnica miedzy tymi dwoma wskaźnikami znacząco się zmniejszy, może nawet zniknie. Czytaj: banki jednak nie stracą, a o to głównie dba Mateusz Morawiecki.

4. No i wakacje kredytowe. Tak, mogą pomóc przetrwać tarapaty, w które wpędził ludzi Glapiński z Morawieckim, ale są tylko przesunięciem zysku banków w czasie i właściwe każdy kredytobiorca może je sobie sam wynegocjować ze swoim bankiem. Nie trzeba tu żadnej ustawy! Bank, szczególnie w sytuacji dużej nadpłynności, woli przesunąć raty niż wpędzić swojego klienta w spiralę zadłużenia i narazić swój portfel na toksyczny kredyt.
Konkludując,
⁃ już w styczniu na Kongresie „Odporna Polska” mówiłam o koniecznym wsparciu dla kredytobiorców oszukanych przez Prezesa Glapińskiego. Rząd PiS potrzebował pięciu miesięcy, żeby ogłosić, że „chce, aby”.
⁃ Rada Krajowa PO zobowiązała swoich parlamentarzystów do złożenia ustawy o obligacjach, które nie tylko ochronią oszczędności Polaków, ale będą realną presją na banki do podniesienia oprocentowania depozytów. A M. Morawiecki dopiero po miesiącu obudził się i zapowiedział, że zapowie w najbliższym czasie jakieś obligacje dla obywateli. Niestety, nawet jeśli to w końcu zrobią, to będą to papiery Skarbu Państwa, a nie NBP, co znaczy, że nie będzie działania antyinflacyjnego, bo rząd PiS z łatwością wyda wszystkie pieniądze, jakie ma, a nawet te, których nie ma i w ten sposób podkręci tylko drożyznę.

Na koniec usłyszeliśmy z ust Morawieckiego słowa, które dziwnie zabrzmiały w ustach Premiera, który wpędził Polskę w zapaść inwestycyjną:
„GOSPODARKA POTRZEBUJE INWESTYCJI”!
Po tym odkryciu zasługującym na ekonomicznego Nobla, szef rządu dorzucił (te słowa kierował chyba do Z. Ziobry blokującego pieniądze z KPO): „gospodarka potrzebuje inwestycji bez zaciągania kredytu!”
I tu pogubiłam się całkiem, bo przecież wg Prezesa NBP nie potrzebujemy żadnych pieniędzy unijnych na inwestycje, bo mamy nieprzebrane ilości własnych.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

19 lipca 2022

Po pierwsze odsunąć PiS od władzy, czyli jak opanować inflację.

Od kilku tygodni politykom wszystkich partii zadawane jest pytanie, jak zamierzają…

Czytaj dalej
15 czerwca 2022

Obligacje Premiera Morawieckiego, czyli „a dziad wiedział, nie powiedział…”

Od kilku dni wolne media mówią o obligacjach M. Morawieckiego, zadając…

Czytaj dalej
11 maja 2022

„Chcemy aby”, czyli konferencja Premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki w sposób „kompleksowy” przedstawił wczoraj dokładnie to samo, co…

Czytaj dalej
1 maja 2022

Kawa na ławę

Podpisaliśmy kontrakt do 2022 roku dlatego, że rząd PO-PSL w ciągu…

Czytaj dalej
28 kwietnia 2022

Wielokrotnie przestrzegaliśmy PiS

Przed tym, że lato konika polnego kiedyś się skończy przestrzegaliśmy PiS…

Czytaj dalej