Aktualności

28 czerwca 2013

AO: Debatowaliśmy o budżecie partycypacyjnym

Częstochowa chce  i jest gotowa włączyć się w tworzenie budżetu partycypacyjnego. Można tak wnioskować po głosach członków Rad Dzielnic i mieszkańców naszego miasta, którzy wzięli udział w debacie i prezentacji raportu ?Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi?. Odbyła się ona w czwartek w ramach 7. Akademii Obywatelskiej w sali konferencyjnej przy ul. Targowej 1.  Jej organizatorami są Poseł Izabela Leszczyna i Instytut Obywatelski. Warto wspomnieć przy tej okazji, że Akademia Obywatelska właśnie obchodzi swój roczek ? pierwszą edycję zorganizowaliśmy 4 czerwca 2012 r.

Budżet w pigułce

We wczorajszej debacie udział wzięli Wojciech Kębłowski (autor raportu o budżecie partycypacyjnym), radni PO Marcin Biernat i Jerzy Zając. Dyskusję moderowała Poseł Izabela Leszczyna.

W pierwszej części spotkania Wojciech Kębłowski przedstawił prezentację o podstawowych zasadach planowania, tworzenia i realizowania BP. Wskazał przy tym na 4 etapy, których przejście jest kluczowe przy tworzeniu BP ? określenie zasad, priorytetów oraz liderów; określenie potrzeb; konieczność selekcji projektów oraz realizację projektów.

Prezentacja W. Kębłowskiego do pobrania w formacie .pdf >>TUTAJ<<

Następnie radni Jerzy Zając oraz Marcin Biernat odnieśli się do sytuacji w jakiej obecnie znajduje się Częstochowa, jeżeli chodzi o konsultacje społeczne i przygotowania do prac nad wprowadzeniem budżetu partycypacyjnego. M. Biernat przypomniał, że pomysł konsultacji społecznych zrealizowany został w roku 2010, kiedy sprawował funkcję wiceprezydenta Częstochowy, a odpowiedzialny za to był ówczesny doradca pf. prezydenta Piotra Kurpiosa ? Dominik Kabus.

Radni Zając i Biernat w pełni popierają  ideę utworzenia BP. Wyraz temu dali, oprócz udziału we wczorajszej dyskusji, popierając na czwartkowej sesji uchwałę upoważniającą prezydenta Częstochowy do realizacji projektu ?Jasne, że konsultacje? ? mającego przygotować Częstochowian do tworzenia właśnie BP.

Niekończąca się merytoryczna dyskusja

Nieodłączną częścią Akademii Obywatelskich jest dyskusja osób w niej uczestniczących. A że we wczorajszym spotkaniu uczestniczyli głównie członkowie częstochowskich Rad Dzielnic, którzy są bardzo zaangażowani w sprawy miasta i samorządu, była ona bardzo merytoryczna. Świadczyć o tym może fakt, że pomimo zakończenia AO jeszcze przez godzinę trwały dyskuje co dalej.

A co dalej?

Miejski projekt ?Jasne, że konsultacje? rusza dopiero we wrześniu. Uczestnicy wczorajszego spotkania zadeklarowali chęć uczestnictwa w nim. Chcemy, przed jego rozpoczęciem, podzielić się wiedzą, którą Instytut Obywatelski i Wojciech Kębłowski zbierają w całej Polsce. W lipcu i sierpniu zorganizujemy spotkania, których celem będzie dalsze zgłębianie wiedzy  o budżecie partycypacyjnym. Będziemy o nich informować Państwa za pośrednictwem strony internetowej i Facebook-a.

W najbliższych dniach Poseł Izabela Leszczyna przekaże Radom Dzielnic raport W. Kębłowskiego ?Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi?. Raport w wersji elektronicznej dostępny jest >>TUTAJ<<.

W piątek wieczorem na stronie www.leszczyna.info oraz Facebook-u udostępnimy zapis audio debaty (ze względu na liczne szumy musi on zostać odpowiednio ?obrobiony?)

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy W. Kębłowskiemu, Radnym J. Zającowi i M. Biernatowi za udział w dyskusji. Szczególne podziękowania dla Członków Rad Dzielnic za aktywny udział w dyskusji.

Na kolejną Akademię Obywatelską zaprosimy Państwa we wrześniu. Do zobaczenia.

 

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

23 lipca 2020

Fakty po Faktach

Nie mamy podstaw, żeby mieć zaufanie do panów Kamińskiego i Wąsika,…

Czytaj dalej
23 lipca 2020

Sprawozdanie z wykonania budżetu [VIDEO]

Budżet 2019 roku jest absolutnie dobrym podsumowaniem czteroletniej kadencji rządów PiS,…

Czytaj dalej
23 lipca 2020

Co dalej z PKS CZĘSTOCHOWA?

W kampanii parlamentarnej w 2019 r. PiS obiecał walkę z wykluczeniem…

Czytaj dalej
21 lipca 2020

Pieniądze z UE pod kontrolą

Znaczna część funduszu odbudowy będzie wydatkowana tak, że Rada Unii Europejskiej,…

Czytaj dalej
14 lipca 2020

Wojna w NIK

Komisja Finansów Publicznych dotąd nie otrzymała od Komisji ds. Kontroli Państwowej…

Czytaj dalej