Aktualności

28 czerwca 2013

AO: Debatowaliśmy o budżecie partycypacyjnym

Częstochowa chce  i jest gotowa włączyć się w tworzenie budżetu partycypacyjnego. Można tak wnioskować po głosach członków Rad Dzielnic i mieszkańców naszego miasta, którzy wzięli udział w debacie i prezentacji raportu ?Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi?. Odbyła się ona w czwartek w ramach 7. Akademii Obywatelskiej w sali konferencyjnej przy ul. Targowej 1.  Jej organizatorami są Poseł Izabela Leszczyna i Instytut Obywatelski. Warto wspomnieć przy tej okazji, że Akademia Obywatelska właśnie obchodzi swój roczek ? pierwszą edycję zorganizowaliśmy 4 czerwca 2012 r.

Budżet w pigułce

We wczorajszej debacie udział wzięli Wojciech Kębłowski (autor raportu o budżecie partycypacyjnym), radni PO Marcin Biernat i Jerzy Zając. Dyskusję moderowała Poseł Izabela Leszczyna.

W pierwszej części spotkania Wojciech Kębłowski przedstawił prezentację o podstawowych zasadach planowania, tworzenia i realizowania BP. Wskazał przy tym na 4 etapy, których przejście jest kluczowe przy tworzeniu BP ? określenie zasad, priorytetów oraz liderów; określenie potrzeb; konieczność selekcji projektów oraz realizację projektów.

Prezentacja W. Kębłowskiego do pobrania w formacie .pdf >>TUTAJ<<

Następnie radni Jerzy Zając oraz Marcin Biernat odnieśli się do sytuacji w jakiej obecnie znajduje się Częstochowa, jeżeli chodzi o konsultacje społeczne i przygotowania do prac nad wprowadzeniem budżetu partycypacyjnego. M. Biernat przypomniał, że pomysł konsultacji społecznych zrealizowany został w roku 2010, kiedy sprawował funkcję wiceprezydenta Częstochowy, a odpowiedzialny za to był ówczesny doradca pf. prezydenta Piotra Kurpiosa ? Dominik Kabus.

Radni Zając i Biernat w pełni popierają  ideę utworzenia BP. Wyraz temu dali, oprócz udziału we wczorajszej dyskusji, popierając na czwartkowej sesji uchwałę upoważniającą prezydenta Częstochowy do realizacji projektu ?Jasne, że konsultacje? ? mającego przygotować Częstochowian do tworzenia właśnie BP.

Niekończąca się merytoryczna dyskusja

Nieodłączną częścią Akademii Obywatelskich jest dyskusja osób w niej uczestniczących. A że we wczorajszym spotkaniu uczestniczyli głównie członkowie częstochowskich Rad Dzielnic, którzy są bardzo zaangażowani w sprawy miasta i samorządu, była ona bardzo merytoryczna. Świadczyć o tym może fakt, że pomimo zakończenia AO jeszcze przez godzinę trwały dyskuje co dalej.

A co dalej?

Miejski projekt ?Jasne, że konsultacje? rusza dopiero we wrześniu. Uczestnicy wczorajszego spotkania zadeklarowali chęć uczestnictwa w nim. Chcemy, przed jego rozpoczęciem, podzielić się wiedzą, którą Instytut Obywatelski i Wojciech Kębłowski zbierają w całej Polsce. W lipcu i sierpniu zorganizujemy spotkania, których celem będzie dalsze zgłębianie wiedzy  o budżecie partycypacyjnym. Będziemy o nich informować Państwa za pośrednictwem strony internetowej i Facebook-a.

W najbliższych dniach Poseł Izabela Leszczyna przekaże Radom Dzielnic raport W. Kębłowskiego ?Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi?. Raport w wersji elektronicznej dostępny jest >>TUTAJ<<.

W piątek wieczorem na stronie www.leszczyna.info oraz Facebook-u udostępnimy zapis audio debaty (ze względu na liczne szumy musi on zostać odpowiednio ?obrobiony?)

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy W. Kębłowskiemu, Radnym J. Zającowi i M. Biernatowi za udział w dyskusji. Szczególne podziękowania dla Członków Rad Dzielnic za aktywny udział w dyskusji.

Na kolejną Akademię Obywatelską zaprosimy Państwa we wrześniu. Do zobaczenia.

 

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

19 lipca 2022

Po pierwsze odsunąć PiS od władzy, czyli jak opanować inflację.

Od kilku tygodni politykom wszystkich partii zadawane jest pytanie, jak zamierzają…

Czytaj dalej
15 czerwca 2022

Obligacje Premiera Morawieckiego, czyli „a dziad wiedział, nie powiedział…”

Od kilku dni wolne media mówią o obligacjach M. Morawieckiego, zadając…

Czytaj dalej
11 maja 2022

„Chcemy aby”, czyli konferencja Premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki w sposób „kompleksowy” przedstawił wczoraj dokładnie to samo, co…

Czytaj dalej
1 maja 2022

Kawa na ławę

Podpisaliśmy kontrakt do 2022 roku dlatego, że rząd PO-PSL w ciągu…

Czytaj dalej
28 kwietnia 2022

Wielokrotnie przestrzegaliśmy PiS

Przed tym, że lato konika polnego kiedyś się skończy przestrzegaliśmy PiS…

Czytaj dalej