Aktualności

28 czerwca 2013

AO: Debatowaliśmy o budżecie partycypacyjnym

Częstochowa chce  i jest gotowa włączyć się w tworzenie budżetu partycypacyjnego. Można tak wnioskować po głosach członków Rad Dzielnic i mieszkańców naszego miasta, którzy wzięli udział w debacie i prezentacji raportu ?Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi?. Odbyła się ona w czwartek w ramach 7. Akademii Obywatelskiej w sali konferencyjnej przy ul. Targowej 1.  Jej organizatorami są Poseł Izabela Leszczyna i Instytut Obywatelski. Warto wspomnieć przy tej okazji, że Akademia Obywatelska właśnie obchodzi swój roczek ? pierwszą edycję zorganizowaliśmy 4 czerwca 2012 r.

Budżet w pigułce

We wczorajszej debacie udział wzięli Wojciech Kębłowski (autor raportu o budżecie partycypacyjnym), radni PO Marcin Biernat i Jerzy Zając. Dyskusję moderowała Poseł Izabela Leszczyna.

W pierwszej części spotkania Wojciech Kębłowski przedstawił prezentację o podstawowych zasadach planowania, tworzenia i realizowania BP. Wskazał przy tym na 4 etapy, których przejście jest kluczowe przy tworzeniu BP ? określenie zasad, priorytetów oraz liderów; określenie potrzeb; konieczność selekcji projektów oraz realizację projektów.

Prezentacja W. Kębłowskiego do pobrania w formacie .pdf >>TUTAJ<<

Następnie radni Jerzy Zając oraz Marcin Biernat odnieśli się do sytuacji w jakiej obecnie znajduje się Częstochowa, jeżeli chodzi o konsultacje społeczne i przygotowania do prac nad wprowadzeniem budżetu partycypacyjnego. M. Biernat przypomniał, że pomysł konsultacji społecznych zrealizowany został w roku 2010, kiedy sprawował funkcję wiceprezydenta Częstochowy, a odpowiedzialny za to był ówczesny doradca pf. prezydenta Piotra Kurpiosa ? Dominik Kabus.

Radni Zając i Biernat w pełni popierają  ideę utworzenia BP. Wyraz temu dali, oprócz udziału we wczorajszej dyskusji, popierając na czwartkowej sesji uchwałę upoważniającą prezydenta Częstochowy do realizacji projektu ?Jasne, że konsultacje? ? mającego przygotować Częstochowian do tworzenia właśnie BP.

Niekończąca się merytoryczna dyskusja

Nieodłączną częścią Akademii Obywatelskich jest dyskusja osób w niej uczestniczących. A że we wczorajszym spotkaniu uczestniczyli głównie członkowie częstochowskich Rad Dzielnic, którzy są bardzo zaangażowani w sprawy miasta i samorządu, była ona bardzo merytoryczna. Świadczyć o tym może fakt, że pomimo zakończenia AO jeszcze przez godzinę trwały dyskuje co dalej.

A co dalej?

Miejski projekt ?Jasne, że konsultacje? rusza dopiero we wrześniu. Uczestnicy wczorajszego spotkania zadeklarowali chęć uczestnictwa w nim. Chcemy, przed jego rozpoczęciem, podzielić się wiedzą, którą Instytut Obywatelski i Wojciech Kębłowski zbierają w całej Polsce. W lipcu i sierpniu zorganizujemy spotkania, których celem będzie dalsze zgłębianie wiedzy  o budżecie partycypacyjnym. Będziemy o nich informować Państwa za pośrednictwem strony internetowej i Facebook-a.

W najbliższych dniach Poseł Izabela Leszczyna przekaże Radom Dzielnic raport W. Kębłowskiego ?Budżet partycypacyjny. Krótka instrukcja obsługi?. Raport w wersji elektronicznej dostępny jest >>TUTAJ<<.

W piątek wieczorem na stronie www.leszczyna.info oraz Facebook-u udostępnimy zapis audio debaty (ze względu na liczne szumy musi on zostać odpowiednio ?obrobiony?)

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy W. Kębłowskiemu, Radnym J. Zającowi i M. Biernatowi za udział w dyskusji. Szczególne podziękowania dla Członków Rad Dzielnic za aktywny udział w dyskusji.

Na kolejną Akademię Obywatelską zaprosimy Państwa we wrześniu. Do zobaczenia.

 

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

16 stycznia 2020

“Nowatorskie algorytmy”, których nikt nie widział, czyli degrengolada w resorcie finansów

O tym, że Krajowa Administracja Skarbowa, wprowadzona przez PiS-owskiego “bohatera walki…

Czytaj dalej
13 stycznia 2020

Deficyt prawdy, czyli bajka o zrównoważonym budżecie [blog]

Wydaje się, że o budżecie na 2020 rok powiedziano już wszystko,…

Czytaj dalej
12 stycznia 2020

28. FINAŁ WOŚP

To już 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku…

Czytaj dalej
10 stycznia 2020

OFE, czyli jak PiS kradnie nasze oszczędności emerytalne [blog]

Muszę zacząć od historii. W 2014 roku członkowie OFE dowiedzieli się,…

Czytaj dalej
9 stycznia 2020

Debata nad przeniesieniem pieniędzy z OFE na IKE

Oszczędności emerytalne osób, które nie chcą, żeby premier Morawiecki i PiS…

Czytaj dalej