Aktualności

29 listopada 2010

29 listopada 2010 r. – Wizyta Ministra Infrastruktury

29 listopada, na zaproszenie Poseł Izabeli Leszczyny, w Częstochowie gościł Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk. Celem jego wizyty był udział w spotkaniu Samorządowego Zespołu Koordynacyjnego Budowy Autostrady A-1. Spotkanie dotyczyło planów budowy obwodnicy Częstochowy, odpłatności za przejazd tym fragmentem autostrady, rozwoju terenów wokół trasy oraz bieżących problemów infrastrukturalnych okolicznych gmin.
Spotkanie poprowadził Wiceprezydent Marcin Biernat wraz z członkiem zespołu, byłym Senatorem Grzegorzem Lipowskim. Senator stwierdził, że cieszy go fakt, iż najbliższe wybory wygra Platforma Obywatelska.
– Odcinek autostrady, w części którego znajduje się Częstochowa, od Tuszyna do Pyrzowic będzie finansowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. W połowie 2011 r. rozstrzygnięty zostanie przetarg na wykonawcę projektu, który zgodnie z zamówieniem ma powstać w ciągu 12 miesięcy. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie – odpowiadał na pytania Minister Grabarczyk. – Budowa podzielona zostanie na etapy. Odcinek, w ciągu którego znajduje się obwodnica Częstochowy będzie realizowany jako pierwszy. Jeżeli chodzi o odpłatność – w zaproponowanym przeze mnie projekcie rozporządzenia uwzględnione zostało zwolnienie z opłat obwodnic dużych miast. Projekt był dobry, jednak wymaga jeszcze dopracowania. Poprosiłem zainteresowane samorządy, by przygotowały analizy ruchu, które pozwolą na bliższe przyjrzenie się problemowi i określenie kryteriów warunkujących wprowadzenie zerowej stawki za przejazd odcinkami obwodnic.
Minister Grabarczyk przyjechał do Częstochowy ze Sławkowa, gdzie podpisywano umowę dotyczącą budowy jednego z największych terminali kolejowych w Europie.
Poseł Izabela Leszczyna, wspierając głos samorządowców, zaproponowała Ministrowi, by przedstawiciel Zespołu brał czynny udział w pracach nad projektowaniem autostrady na terenie subregionu częstochowskiego. Minister Cezary Grabarczyk przyjął ten postulat.
– Obecnie, na różnym etapie realizacji znajduje się 735 km dróg. Wiele z tych odcinków realizowane jest w oparciu o formułę partnerstwa publiczno – prywatnego – przedstawiał statystyki Minister.
Poseł Leszczyna wielokrotnie zabierała głos w sprawie planów budowy obwodnicy składając w tej sprawie wystąpienia w Sejmie. Od początku kadencji zabiega o zwolnienie z opłat za przejazd obwodnicą Częstochowy. Podsumowując spotkanie Pani Poseł powiedziała, że będzie dalej negocjować zerową stawkę za przejazd obwodnicą bez względu na wynik drugiej tury niedzielnych wyborów samorządowych.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

19 lipca 2022

Po pierwsze odsunąć PiS od władzy, czyli jak opanować inflację.

Od kilku tygodni politykom wszystkich partii zadawane jest pytanie, jak zamierzają…

Czytaj dalej
15 czerwca 2022

Obligacje Premiera Morawieckiego, czyli „a dziad wiedział, nie powiedział…”

Od kilku dni wolne media mówią o obligacjach M. Morawieckiego, zadając…

Czytaj dalej
11 maja 2022

„Chcemy aby”, czyli konferencja Premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki w sposób „kompleksowy” przedstawił wczoraj dokładnie to samo, co…

Czytaj dalej
1 maja 2022

Kawa na ławę

Podpisaliśmy kontrakt do 2022 roku dlatego, że rząd PO-PSL w ciągu…

Czytaj dalej
28 kwietnia 2022

Wielokrotnie przestrzegaliśmy PiS

Przed tym, że lato konika polnego kiedyś się skończy przestrzegaliśmy PiS…

Czytaj dalej