Aktualności

19 marca 2010

19 marca 2010

19 marca Poseł Izabela Leszczyna, wspólnie z Przewodniczącym Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych – posłem Andrzejem Halickim, zorganizowała w Sejmie RP konferencję prasową na temat sytuacji więźniów politycznych na Kubie. Spotkanie to odbyło się w siódmą rocznicę kubańskiej “Czarnej Wiosny” z 18 marca 2003 r., kiedy to komunistyczne władze aresztowały i wtrąciły do więzień 75 opozycjonistów. Spośród tamtych osób 53 nadal przebywa w aresztach. Poseł mówiła również o ostatniej ofierze kubańskiego reżimu – Orlando Zapata Tamayo. Był to więzień polityczny, którego duchowej adopcji podjęła się Pani Poseł w ramach programu Fundacji “Wolność i Demokracja” pt.: “Adopcja więźnia sumienia”. Orlando Zapata zmarł tragicznie 23 lutego 2010 r. w wyniku głodówki będącej wyrazem sprzeciwu wobec nieludzkiego traktowania kubańskich opozycjonistów. Poseł Leszczyna wspomniała również o matce Oralando, która walczy z reżimem razem z innymi kobietami, których bliscy zostali aresztowani.
Niestety, sytuacja na Kubie zaostrza się. Jak donoszą informatorzy Fundacji “Wolność i Demokracja”, do niedawna reżim kubański z kobietami obchodził się łagodniej, niestety po ostatnich marszach tzw. “Dam w Bieli” (jak nazwano matki opozycjonistów) Matka Orlando wraz z kilkoma innymi uczestniczkami manifestacji trafiła pobita do szpitala. Wydarzenia te  z pewnością zasługują na gesty sprzeciwu wobec bezprawnych działań kubańskiego reżimu.
W nawiązaniu do najnowszej historii polski, Izabela Leszczyna przypomniała o tym, jak – dla nas Polaków w latach 70. i 80. XX wieku – ważne były gesty solidarności z zagranicy.
Na koniec wypowiedzi poseł wyraziła wdzięczność z podjętej, w dniu dzisiejszym, przez Sejm RP uchwały, w której polscy parlamentarzyści potępiają działania kubańskich władz wymierzone w przedstawicieli opozycji. Podziękowała także pracownikom i wolontariuszom Fundacji “Wolność i Demokracja” za jej działalność i przypominanie politykom, że my w Polsce możemy cieszyć się wolnością, ale nie powinniśmy zapominać, że są miejsca na świecie, gdzie wolność wciąż jest towarem deficytowym.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

19 lipca 2022

Po pierwsze odsunąć PiS od władzy, czyli jak opanować inflację.

Od kilku tygodni politykom wszystkich partii zadawane jest pytanie, jak zamierzają…

Czytaj dalej
15 czerwca 2022

Obligacje Premiera Morawieckiego, czyli „a dziad wiedział, nie powiedział…”

Od kilku dni wolne media mówią o obligacjach M. Morawieckiego, zadając…

Czytaj dalej
11 maja 2022

„Chcemy aby”, czyli konferencja Premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki w sposób „kompleksowy” przedstawił wczoraj dokładnie to samo, co…

Czytaj dalej
1 maja 2022

Kawa na ławę

Podpisaliśmy kontrakt do 2022 roku dlatego, że rząd PO-PSL w ciągu…

Czytaj dalej
28 kwietnia 2022

Wielokrotnie przestrzegaliśmy PiS

Przed tym, że lato konika polnego kiedyś się skończy przestrzegaliśmy PiS…

Czytaj dalej