Aktualności

10 listopada 2010

10 listopada 2010 r. godz. 12.00 – Odsłonięcie tablicy poświęconej Ryszardowi Kaczorowskiemu

10 listopada, w przeddzień 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Urzędzie Miasta Częstochowy dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej Ryszardowi Kaczorowskiemu, Prezydentowi RP na uchodźstwie, Honorowemu Obywatelowi Miasta Częstochowy. Poseł Izabela Leszczyna uczestniczyła w uroczystości.

Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie Ewa Pachura, Przewodnicząca Rady Miasta i o. Eustachy Rakoczy. Autorem tablicy z granitu i brązu jest Jerzy Filip Sztuka.
Ostatni prezydent RP na uchodźstwie, komendant Szarych Szeregów okręgu białostockiego. Aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci zamienioną potem na dziesięć lat łagrów. Uwolniony po podpisaniu układu Sikorski – Majski trafił do Armii Polskiej gen. Andersa. Walczył m.in. pod Monte Cassino. Po zakończeniu wojny był naczelnikiem i przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie, komendantem reprezentacji polskiej na Międzynarodowym Jubileuszowym Jamboree oraz komendantem Światowego Zlotu Harcerstwa na Monte Cassino i w Belgii.
Pozostając w Wielkiej Brytanii działał na forum parlamentu emigracyjnego. Został ministrem do spraw krajowych rządu emigracyjnego, a w 1989 roku prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W 1990 r. przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej Lechowi Wałęsie.
W 2003 roku Rada Miasta nadała mu honorowe obywatelstwo miasta Częstochowy.
– Wyrażając uznanie dla niezłomnej, patriotycznej postawy poświadczonej całym życiem, wielkich zasług dla Rzeczypospolitej oraz w podzięce za przychylność i życzliwość okazywaną Częstochowie, nadaje się Jego Ekscelencji Ryszardowi Kaczorowskiemu, byłemu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Honorowe Obywatelstwo Miasta Częstochowy ? napisano w uzasadnieniu.

Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie samolotu 10 kwietnia 2010 roku. Jest pochowany w Warszawie, w Krypcie Wielkich Polaków na terenie Świątyni Opatrzności Bożej.

Powrót

Ostatnio dodane aktualności

19 lipca 2022

Po pierwsze odsunąć PiS od władzy, czyli jak opanować inflację.

Od kilku tygodni politykom wszystkich partii zadawane jest pytanie, jak zamierzają…

Czytaj dalej
15 czerwca 2022

Obligacje Premiera Morawieckiego, czyli „a dziad wiedział, nie powiedział…”

Od kilku dni wolne media mówią o obligacjach M. Morawieckiego, zadając…

Czytaj dalej
11 maja 2022

„Chcemy aby”, czyli konferencja Premiera Morawieckiego

Premier Morawiecki w sposób „kompleksowy” przedstawił wczoraj dokładnie to samo, co…

Czytaj dalej
1 maja 2022

Kawa na ławę

Podpisaliśmy kontrakt do 2022 roku dlatego, że rząd PO-PSL w ciągu…

Czytaj dalej
28 kwietnia 2022

Wielokrotnie przestrzegaliśmy PiS

Przed tym, że lato konika polnego kiedyś się skończy przestrzegaliśmy PiS…

Czytaj dalej